Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zachorowania na COVID-19, rządowy plan walki z pandemią i weto dla unijnego budżetu. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Debata w Radiu Olsztyn

Wysoka liczba zachorowań na COVID-19 w województwie warmińsko-mazurskim, rządowy plan działań dotyczących znoszenia obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa i wstępne weto Polski i Węgier dla unijnego budżetu na lata 2021-27.  To trzy tematy, którymi zajmowaliśmy się w audycji My, Wy, Oni.

Gośćmi Marka Lewińskiego byli:

  • Konfederacja – Piotr Lisiecki,
  • PSL – Zbigniew Ziejewski,
  • SLD – Władysław Mańkut,
  • Platforma Obywatelska – Marcin Kuchciński,
  • Prawo i Sprawiedliwość – Jerzy Szmit.

TEMAT 1
W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Warmińsko-Mazurskiem 864 nowe zakażenia koronawirusem. Najwięcej, bo 155 w Olsztynie oraz w powiecie ełckim 130. Najmniej – siedem potwierdzono w powiecie piskim oraz trzy przypadki w nowomiejskim. Jest też 221 wyzdrowień – najwięcej w powiatach iławskim, działdowskim i ostródzkim. Dwie osoby przegrały walkę z patogenem: to 63-latka i 88-letnia kobieta, obie z powiatu działdowskiego. Obie kobiety miały choroby współistniejące. To dzisiejsze dane, ale ostatnie były dużo wyższe. Przewyższaliśmy bowiem tysiąc zakażeń dziennie.

TEMAT 2
„100 dni solidarności w walce z Covid-19” – to zaprezentowany przez rząd plan działań. Jego pierwszym etapem ma być tzw. „etap odpowiedzialności” od 28 listopada do, co najmniej, 27 grudnia. W tym czasie będzie obowiązywało między innymi ograniczenie domowych spotkań do pięciu osób. Limit ten ma nie dotyczyć „osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących”. Od przyszłej soboty (28 listopada) placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym – zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

TEMAT 3
Polska i Węgry wstępnie zawetowały unijny budżet na lata 2021-27 i Fundusz Odbudowy UE po koronakryzysie. Wszystko, by zablokować mechanizm „pieniądze za praworządność”, który jest o krok od wejścia w życie. Co dalej? Mamy więcej do stracenia czy więcej do zyskania?

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rząd, budżet, Unia Europejska, plan, koronawirus
Coraz częściej osoby z objawami rezygnują z wykonania testu

Coraz częściej zdarza się, że osoby, które mają objawy COVID-19, unikają zrobienia testu na koronawirusa, a nawet - mimo choroby - chodzą do pracy. Wojewódzki Inspektor...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV