Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zabytkowy most obrotowy w Giżycku doczeka się remontu. „To nasz priorytet, mamy zabezpieczone środki na ten cel”

Most obrotowy w Giżycku

Jesienią zostanie wyremontowany zabytkowy most obrotowy nad kanałem łuczańskim w Giżycku. Remont rozpocznie się po sezonie turystycznym i oddaniu do użytku nowej kładki dla pieszych, by nie utrudniać pieszym przemieszczania się po mieście. Giżycki most jest jedną z największych atrakcji Mazur.

O remoncie zabytkowego mostu obrotowego poinformował dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Giżycku Grzegorz Moszczyński. Ta instytucja zarządza mostem.

Co kilka lat musimy wymieniać drewniane deski górnego pokładu, po których przejeżdżają auta i poruszają się piesi. W tym roku jednak chcemy też oczyścić metalową konstrukcję mostu oraz naprawić przeciekającą sterówkę

– poinformował Moszczyński i dodał, że w najbliższym czasie Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku przystąpi do wyłonienia wykonawcy remontu. Długi termin oczekiwania na rozpoczęcie robót ma pozwolić wykonawcy m.in. na zgromadzenie i przygotowanie odpowiedniej jakości drewna.

Most jest naszym priorytetem i mamy zabezpieczone środki na jego remont

– zapewnił Moszczyński. Dodał, że remont mostu rozpocznie się jesienią, po zakończeniu sezonu turystycznego i oddaniu do użytku budowanej właśnie kładki dla pieszych nad kanałem łuczańskim, która jest oddalona od mostu o kilkadziesiąt metrów.

Most obrotowy nad kanałem łuczańskim zbudowany został w 1898 roku przez firmę Beuchelt & Co. Grünberg i.Schl. z Zielonej Góry po to, by zapewnić dojazd z miasta Loetzen (dawna nazwa Giżycka) do znajdującej się po zachodniej stronie kanału Twierdzy Boyen. Aby umożliwić przepłynięcie pod mostem należy go ręcznie – za pomocą kręcenia korbą – otworzyć. Całe przęsło mostowe obraca się w bok o 90 stopni i ustawia się równolegle do nabrzeża.

Most jest jedną z największych atrakcji Giżycka, a jego otwarcie w majowy weekend od lat symbolicznie rozpoczyna sezon żeglarski na Mazurach.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Twierdza Boyen, Kanał Łuczański, most obrotowy w Giżycku, Grzegorz Moszczyński
Jakie ,,skarby” kryje Kanał Łuczański?

Dwa metry sześcienne śmieci wyciągnięto z Kanału Łuczańskiego w Giżycku. Wielkie sprzątanie zorganizowało Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie i Klub Płetwonurków Płetwal. Śmieci wydobywano z wody na odcinku...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV