Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tak świętowaliśmy jubileusz 70-lecia Radia Olsztyn [FILM i ZDJĘCIA]

Uroczystą Galą Jubileuszową zakończyliśmy Urodzinowy Tydzień z Kulturą Radia Olsztyn. Była to główna część obchodów 70. rocznicy powstania naszej rozgłośni.

Urodzinowy Tydzień z Kulturą Radia Olsztyn rozpoczęliśmy w poniedziałek 19 września. Wtedy zaprosiliśmy słuchaczy do kina Helios na film „Orlęta. Grodno ‘39”. We wtorek spotkaliśmy się z najmłodszymi na spektaklu „Fru-Fru” w Olsztyńskim Teatrze Lalek. W środę był czas dla nieco starszych widzów, którzy obejrzeli farsę „Lekarz na telefon” w Teatrze im. Stefana Jaracza. W czwartek zaprosiliśmy naszych słuchaczy do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej na koncert zespołu „Tre Voci”. Przed publicznością wystąpiła także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Piątkowa Gala Jubileuszowa była wydarzeniem przygotowanym z myślą o gościach naszej rozgłośni.

Bohaterami gali byli m.in. słuchacze, którym Radio Olsztyn towarzyszy w codziennym życiu. Pan Bartosz jest fanem sobotniej audycji Doroty Grzymskiej „Jedzenie pod lupą”. Najchętniej uczestniczy w konkursach na rymowanki.

Pani Kasia i pan Piotr budują dom „na końcu świata” we wsi Derc. Weekend rozpoczynają piątkowymi „Piosenkami na życzenie”. W sobotę włączają Radio Olsztyn o bardzo wczesnej porze, aktywnie uczestnicząc w Porannym Programie, prowadzonym przeważnie przez Marka Lewińskiego.

Anna i Stanisław Bałdygowie krzewią kulturę kurpiowską na Mazurach. Od lat 70. XX wieku mieszkają w Mazuchówce niedaleko Wydmin. Są twórcami i muzykami, laureatami Nagrody im. Oskara Kolberga. Kapela Rodzinna Bałdygów co roku bierze udział w konkursie muzyki ludowej „Jawor – u źródeł kultury”, organizowanym przez Radio Olsztyn. Słuchają przede wszystkim Listy Przebojów Muzyki Ludowej prowadzonej przez Annę Minkiewicz-Zarembę.

Podczas części oficjalnej prezes zarządu Polskiego Radia Olsztyn Leszek Sobański odebrał z rąk senator Bogusławy Orzechowskiej Medal Senatu RP. Podkreślił, że nasza rozgłośnia od początku istnienia dynamicznie się rozwija.

70 lat temu można powiedzieć trzy kabelki, jeden wzmacniacz, jeden mikrofon, który się popsuł, ale udało się to wszystko naprawić i 2 października wyemitowano 15-minutową audycję. Teraz Radio Olsztyn to całkowicie inna firma, inna technologia, wspaniali słuchacze. Jesteśmy naprawdę dumni ze słuchaczy, ale także z tego, co udało nam się przez ostatnie lata zrobić.

00:00 / 00:00

W ostatnich latach Radio Olsztyn wprowadziło system nadawania cyfrowego.

Jesteśmy pierwszą w kraju rozgłośnią, która jest już przystosowana do przejścia na nadawanie cyfrowe. Nasz kanał cyfrowy DAB+ Radio Warmii i Mazur nadaje przez 24 godziny na dobę. Takich kanałów będzie zdecydowanie więcej.

00:00 / 00:00

Fot. Arkadiusz Stankiewicz

70-letni rozwój sprawił, że nawet najbardziej wybredny słuchacz znajdzie coś dla siebie – przyznał przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

Mamy najdłuższy w Polsce program regionalny tak naprawdę. Mamy zróżnicowanie. Audycje dla dzieci, młodzieży, osób starszych. Dla wszystkich grup wiekowych. Mamy audycje dla mniejszości narodowych – dla Ukraińców, dla mniejszości niemieckiej. Mamy dodatkowe programy – kulturalno-edukacyjny, całą platformę internetową czy radio okazjonalne, jak chociażby Radio Rajdowe.

00:00 / 00:00

Fot. Arkadiusz Stankiewicz

Na galę przybyło wielu gości. Wśród nich Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych, która podkreśliła rangę mediów publicznych i regionalnych.

Media regionalne mają ogromną wagę dla tego wszystkiego, co nazywamy misją dziennikarstwa – rzetelne informacje, bliskość do odbiorcy, dobra znajomość tematyki lokalnej – to są bardzo ważne sprawy, które powodują, że media regionalne cieszą się ogromnym zaufaniem mieszkańców regionów. To, co różni od mediów komercyjnych – to właśnie to bardzo silne i dobrze zdefiniowane poczucie misji, misji dziennikarskiej, ale też misji pracy dla wspólnego dobra, dla dobra kraju.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił rolę Radia Olsztyn w przekazywaniu najważniejszych informacji ze świata i regionu.

00:00 / 00:00

Fot. Arkadiusz Stankiewicz

Po części oficjalnej na scenie pojawili się artyści „Tre Voci”, czyli trzech tenorów. Grupie towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Fot. Arkadiusz Stankiewicz

Uroczystą Galę Jubileuszową poprowadzili nasi dziennikarze – Izabela Malewska i Maciej Świniarski.

Fot. Arkadiusz Stankiewicz

Redakcja: K. Ośko

70 lat Radia Olsztyn. Za nami Gala Jubileuszowa [ZDJĘCIA]

Więcej w Radio Olsztyn, urodziny, video, wideo
CIS w Ełku obchodzi 10-lecie istnienia

Centrum Integracji Społecznej AlterCIS w Ełku obchodzi 10-lecie istnienia. W tym czasie Centrum pomogło kilkuset osobom. CIS pomaga w powrocie na rynek pracy osobom długotrwale bezrobotnym,...

Zamknij
RadioOlsztynTV