Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z Warmii i Mazur odleciała już większość bocianów

Z Warmii i Mazur odleciało już wiele bocianów – większość gniazd jest już kompletnie pustych. Ptaki, które jeszcze są w regionie, prawdopodobnie nie będą zimowały w Afryce, lecz w południowej Europie.

Gospodarstwo Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) w Żywkowie o odlocie bocianów poinformowało w mediach społecznościowych.

Nagle zrobiło się cicho i pusto. Do dziś trudno przyzwyczaić się nam do braku ich klekotu za oknem. W Żywkowie zapanowała cisza i tylko piękne lato i krajobrazy wynagradzają nam widok pustych bocianich gniazd

– napisali ornitolodzy.

Bociany, które już odleciały z Warmii i Mazur, będą zmierzały w najbliższych dniach do Afryki, gdzie spędzą zimę. Nie wszystkim ptakom uda się tam dolecieć. Ptaki, które jeszcze są w regionie, prawdopodobnie nie podejmą próby wylotu do Afryki, tylko zimę spędzą na południu Europy, żerując tam często na wysypiskach śmieci.

W tym roku w Żywkowie było mniej bocianów niż w poprzednich latach – zajętych było 35 gniazd, zwykle było o 10 więcej. Niektóre pary nie doczekały się też młodych. Ornitolodzy będą obserwować i analizować, z jakiego powodu liczba bocianów w Żywkowie się zmniejszyła.

Ornitolodzy od lat alarmują, że warunki środowiskowe dla bocianów zmieniają się na niekorzyść – wysychanie małych oczek wodnych i rowów melioracyjnych, duże monokulturowe uprawy i brak miedz nie służą bocianom.

 

Autorka: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia, Mazury
Duży ruch na jeziorach i na ulicach mazurskich miejscowości

Na Wielkich Jeziorach Mazurskich sezon w pełni. Nie tylko turyści, ale również mieszkańcy Mazur muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu, zwłaszcza przy najchętniej odwiedzanych miejscowościach....

Zamknij
RadioOlsztynTV