Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z Kętrzyna wyruszyła pielgrzymka do Ostrej Bramy

Fot. Łukasz Węglewski

Prawie 90 pielgrzymów wyszło rano z Kętrzyna do Ostrej Bramy w Wilnie. Mają do pokonania około 380 kilometrów.

W zdecydowanej większości są to pątnicy z Warmii i Mazur, ale są też osoby spoza regionu. Po drodze mają dołączać kolejne – powiedział ksiądz Jarosław Dobrzeniecki, który prowadzi pielgrzymkę.

Dzisiaj chcemy dotrzeć do Węgorzewa. Po drodze, po stronie polskiej korzystamy z gościnności ludzi, których spotykamy na trasie, parafii, szkół i instytucji, a po stronie litewskiej jesteśmy zdani na siebie i na to co mamy zabrane.

00:00 / 00:00

Dodał, że wśród uczestników pielgrzymki z Kętrzyna do Ostrej Bramy przeważają seniorzy, ale z roku na rok jest coraz więcej młodych osób. Najmłodsza uczestniczka obecnej ma 2 lata, a najstarsza 84.

Pielgrzymi mają dotrzeć do Wilna w ciągu 10 dni. Pielgrzymka z Kętrzyna do Ostrej Bramy w Wilnie odbywa się po raz 30. Przez ostatnie dwa lata z powodu pandemii była zawieszona. Matka Boska Ostrobramska od końca II wojny światowej jest czczona w wielu warmińsko-mazurskich kościołach, bo „przywieźli ją” do regionu repatrianci z Wileńszczyzny.

Kopia ostrobramskiego wizerunku Matki Bożej jest m.in. w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba.

Autor: W. Chromy
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wilno, pielgrzymka
Pierwsza po pandemii pielgrzymka do Świętej Lipki. Trwają uroczystości odpustowe

Kilkuset pielgrzymów dotarło do sanktuarium w Świętej Lipce. Po 2 latach przerwy, spowodowanej pandemią, ponownie zorganizowano tzw. pielgrzymkę gwieździstą. Wierni z Mrągowa, którzy mają do pokonania...

Zamknij
RadioOlsztynTV