Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwsza po pandemii pielgrzymka do Świętej Lipki. Trwają uroczystości odpustowe

Kilkuset pielgrzymów dotarło do sanktuarium w Świętej Lipce. Po 2 latach przerwy, spowodowanej pandemią, ponownie zorganizowano tzw. pielgrzymkę gwieździstą.

Wierni z Mrągowa, którzy mają do pokonania najdłuższy ponad 20-kilometrowy dystans, wyruszyli najwcześniej, bo już o 4 rano. Dwie i półgodziny później kolejna grupa rozpoczęła drogę z Kętrzyna, a o 8.30 pielgrzymkę rozpoczęli wierni z Reszla.

Wszystkie grupy dotarły już do Świętej Lipki. W sanktuarium trwa uroczysta suma  pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity warmińskiego Józefa Górzyńskiego.

Historia tych wędrówek rozpoczęła się już w średniowieczu. Do Świętej Lipki, dla uzyskania odpustu i uzdrowienia przybywali pielgrzymi nie tylko z Prus i Warmii, ale również z Mazowsza. Ostatni wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollem w 1519 roku pielgrzymował pieszo i boso do Świętej Lipki z Królewca.

 

Autor: L. Tekielski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Kętrzyn, Świeta Lipka, pielgrzymka, pielgrzymi
Podwójny jubileusz. Świętuje straż graniczna i centrum szkolenia w Kętrzynie

Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Centrum Szkolenia Straży Granicznej świętują 31. rocznicę powołania formacji. Uroczysty apel z awansami i wyróżnieniami odbył się na placu apelowym...

Zamknij
RadioOlsztynTV