Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z Bemowa Piskiego do Warszawy. Oficerowie NATO uczczą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W przededniu 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stolicę odwiedzili oficerowie NATO, którzy stacjonują w Bemowie Piskim w Warmińsko-Mazurskiem.

Oficerowie odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak mówili było to dla nich olbrzymie doświadczenie.

Pułkownik armii Stanów Zjednoczonych Greg Broyals przed wizytą na ekspozycji oglądał „Mur Pamięci”, na którym znajdują się nazwiska poległych Powstańców. Amerykański oficer był pod wrażeniem ludzi, którzy bezwarunkowo byli gotowi oddać życie za ojczyznę.

TŁUMACZENIE:

Słyszałem tę historię gdy dorastałem. Mój dziadek w trakcie II wojny światowej walczył na Pacyfiku więc interesowałem się tym i trochę słyszałem o wojnie. To jednak olbrzymi honor być tutaj i widzieć to na własne oczy. To olbrzymie doświadczenie gdy uświadomisz sobie co przeszli ci ludzie.

Kapitan Byron Adams z amerykańskiej armii stwierdził, że na miejscu Powstańców również chwyciłby za broń.

TŁUMACZENIE:

Uważam, że to było niezwykle bohaterskie. Sam mam żonę i dwójkę dzieci. Gdy wyobrażę sobie siebie w tej sytuacji myślę, że chciałbym zrobić coś, by świat był lepszym miejscem dla moich dzieci. Stojąc w obliczu takiej sytuacji sam chciałbym walczyć, stanąć w obronie swojej rodziny.

Wizyta żołnierzy NATO zakończy się w poniedziałek w Ossowie przy krzyżu księdza Jerzego Skorupki. W ten sposób Polska Fundacja Narodowa chce przybliżyć zagranicznym gościom także historię Bitwy Warszawskiej 1920.

 

Autor: IAR
Redakcja: J.Golon/B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, Pisz, armia, żołnierze, Powstanie Warszawskie, obchody, nato, Amerykanie
Na poligonie w Orzyszu strzelają ostrą amunicją. Ćwiczenia potrwają miesiąc

Wojsko ostrzega przed wchodzeniem na teren poligonu w Orzyszu. W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych trwa strzelanie ostrą amunicją. Z każdej strony poligonu stoją tablice ostrzegające...

Zamknij
RadioOlsztynTV