Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

XIX-wieczna warmińska kapliczka domkowa wyremontowana. Wszystko dzięki mieszkańcom

Fot. FB Sołectwo Pakosze-Brzostki

Kapliczka domkowa w Pakoszach w gminie Pieniężno odzyskała dawny blask. Wszystko dzięki determinacji mieszkańców, którzy zorganizowali zbiórkę na jej remont.

XIX-wieczna warmińska kapliczka domkowa w Pakoszach jest wartościowa nie tylko pod względem historycznym, ale i kulturowym. Wielu mieszkańców gminy Pieniężno ma do niej sentyment, ponieważ w niej odbywały się m.in. nabożeństwa majowe czy msze święte. Przed 1991 rokiem w kapliczce prowadzono katechezy dla dzieci.

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i wsparciu samorządu kapliczka przeszła gruntowny remont. Wyremontowano dach, wstawiono nowe okna, odmalowano wnętrze, przeprowadzono prace zabezpieczające, a także odrestaurowano drzwi wejściowe.

Remont kapliczki w Pakoszach kosztował około 12 tysięcy złotych. Dwa tysiące złotych zebrali mieszkańcy, natomiast pozostałą część dołożyły władze gminy Pieniężno. Do kapliczki w Pakoszach jeden ze swoich obrazów przekazał Daniel Ratz – płocki artysta, który osiedlił się w Kierpajnach Wielkich.

Na terenie gminy Pieniężno znajduje się kilka kapliczek domkowych, natomiast wszystkich kapliczek jest około 120.

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pieniężno, Pakosze
Nowy most zastąpi rozpadający się drewniany obiekt. Koszt inwestycji to prawie 600 tysięcy złotych

Długo oczekiwana przez mieszkańców wsi Pluty koło Pieniężna inwestycja ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku. Mowa o postawieniu nowego mostu, który zastąpi rozpadający się drewniany...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV