Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejna podwyżka w Olsztynie. Ogrzewanie będzie dużo droższe

Od 1 sierpnia o 20 proc. rośnie opłata za ciepło dostarczane przez olsztyńskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – poinformowała firma. To skutek wzrostów cen węgla na unijnym rynku i rosnących cen uprawnień do emisji CO2 – dodała.

Jak podało w poniedziałek w komunikacie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) w Olsztynie, wprowadzenie nowych cen i stawek opłat zawartych w zmianie taryfy dla ciepła skutkuje wzrostem średniorocznych opłat za ciepło i usługi przesyłowe o 20,425 proc.

Jak wyjaśniła spółka, wprowadzona zmiana taryfy zawiera dwa czynniki kosztotwórcze – wzrost cen węgla oraz uprawnień do emisji CO2.

W związku z wprowadzeniem embarga na dostawy węgla z Federacji Rosyjskiej, węgiel na unijnym rynku drożeje w tym roku w niespotykanym tempie, a jego ceny są rekordowe – wskazało MPEC. W czerwcu br. średnia cena węgla na giełdzie wg indeksu cen ARA (Amsterdam- Rotterdam-Antwerpia) wyniosła ponad 330 dolarów za tonę, podczas gdy w czerwcu 2021 roku było to ok. 50 dolarów za tonę.

Rosną również ceny uprawnień do emisji CO2. Obecnie koszt jednej tony emisji to ok. 84 euro, a w czerwcu 2021 roku stawki oscylowały w granicach 52 euro, zaś w czerwcu 2020 roku – w granicach 23 euro – wyjaśniła spółka.

Spółka MPEC od wielu lat dokłada wszelkich starań, aby w miarę możliwości obniżać i optymalizować koszty prowadzonej działalności, w tym koszty środowiskowe. Szczególnym tego wyrazem jest realizowany obecnie proces głębokiej transformacji w obszarze wytwarzania ciepła, w którym udział wykorzystania węgla jako najbardziej emisyjnego paliwa zostanie już w 2023 roku zredukowany z 99 proc. do niespełna 40 proc.

– wskazano w komunikacie.

Liczymy na zrozumienie sytuacji i ponownie podkreślamy, iż celem naszego przedsiębiorstwa jest zapewnienie stabilnych, nieprzerwanych dostaw ciepła dla naszych klientów

– dodała spółka.

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, ceny, rachunki, ciepło, ogrzewanie, podwyżki, ważne, uwaga
Pogoda nie wpłynęła na rezultat. Na Polach Grunwaldu odbyła się inscenizacja bitwy

Mimo ulewnego deszczu i porywistego wiatru na początku bitwy, wojska polsko-litewskie znów wygrały z Krzyżakami. Inscenizację na polach grunwaldzkich obserwowało kilkadziesiąt tysięcy osób. Ci, których spotkał...

Zamknij
RadioOlsztynTV