Olsztyn, Elbląg, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Radio Elbląg, Region
Wzrasta liczba bezdomnych w regionie. Są wśród nich dzieci
Na Warmii i Mazurach przybyło bezdomnych. Część z nich świadomie nie korzysta ze schronisk, czy noclegowni, a powody zdaniem urzędników „są oczywiste”.
Dokładnie miesiąc temu zebrano ostanie dane do ogólnopolskiego badania Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ws. bezdomności. Poprzednie dane pochodzą z 2019 roku. Wojewódzka koordynator akcji Joanna Jabłonka-Kastrau z urzędu wojewódzkiego w Olsztynie poinformowała, że na Warmii i Mazurach raport pokazał wzrost liczby bezdomnych o 30 osób. Jest ich obecnie w regionie 1100.
Z czego 908 osób, czyli 83% to byli mężczyźni, 166 kobiet, czyli 15%. Dzieci stanowią 2,5% czyli 26 osób
– wyjaśniła Joanna Jabłonka-Kastrau.
Najwięcej bezdomnych, bo aż ponad 200 osób, żyje w Olsztynie. Większość z nich (ponad 100 osób), korzysta ze schronisk i noclegowni. Pozostałe przebywają w koczowiskach.
Nasze instytucje, straż miejsca i policja jeżdżą w te miejsca i odwiedzają te osoby. On są znane i nie chcą przebywać w schronisku, ani noclegowni
– mówiła dyrektor MOPS-u Elżbieta Skaskiewicz.
Jak się okazuje, powód odrzucenia oferty noclegowej „jest oczywisty”. – Trzeba stosować się do regulaminu, a przede wszystkim nie pić alkoholu – znaczyła dyrektor.
W Elblągu obecnie jest 189 osób bezdomnych, a w Ełku 107. Badanie pokazało też, że najczęstszą przyczyną bezdomności jest uzależnienie od alkoholu i brak pieniędzy na codzienną egzystencję.
Autor: K. Grabowska
Redakcja: Ł. Sadlak













![Boże Ciało w Olsztynie. Ulicami miasta przeszły procesje [zdjęcia] Boże Ciało w Olsztynie. Ulicami miasta przeszły procesje [zdjęcia]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FBoze-Cialo-3.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)












