Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wzmożone kontrole w pobliżu gospodarstwa, gdzie wykryto wirus ASF u świń

Fot. pixabay

Wszystkie świnie z gospodarstwa w Posadach, w gminie Pieniężno, gdzie w miniony weekend Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie ASF, zostały zutylizowane.

Teraz, jak informuje zastępca Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Olsztynie Dorota Daniluk, wdrażane są tam dalsze czynności ochronne:

W tej chwili w gospodarstwie trwają dalsze działania związane z likwidacją obornika, paszy, ściółki i innych rzeczy, które mogły być skażone wirusem.

00:00 / 00:00

Jednocześnie kontrola przeprowadzana jest w gospodarstwach, znajdujących się w tzw. strefie zapowietrzonej, czyli w odległości 10 kilometrów od tego, w którym wykryto wirus afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej. A chodzi o 24 gospodarstwa i około 650 hodowanych tam świń. W tym tygodniu zwierzęta mają być zbadane klinicznie. Kolejne badania będą wykonywane po 40 dniach:

Jeżeli do tej pory nie wystąpi żadne inne ognisko w tych strefach, oraz jeśli wyniki badań będą ujemne, to będziemy mogli uznać ten obszar za wolny od wirusa ASF.

00:00 / 00:00

ASF w Posadach jest pierwszym ogniskiem wirusa wykrytym u trzody chlewnej na Warmii i Mazurach. Do tej pory stwierdzono 134 przypadki tej choroby, ale u dzików. Więcej na ten temat powiemy jutro w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn.

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w świnie, trzoda chlewna, ASF, Dorota Daniluk
Pierwsze ognisko ASF u trzody chlewnej na Warmii i Mazurach. Szybka reakcja wojewody

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie afrykańskiego pomoru świń w jednym z gospodarstw w Posadach, w gminie Pieniężno. Hodowanych jest tam 27 świń. W województwie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV