Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyższy zasiłek macierzyński. Ostatnie dni, by złożyć wniosek o ustalenie nowej kwoty

Tylko do 17 maja rodzice, którzy dotychczas pobierali zasiłek macierzyński, mają czas, żeby złożyć wniosek o ustalenie nowej wysokości tego wsparcia. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.

Od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy. Wynosi 100 procent podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 procent podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego – mówi Anna Grabowska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Wniosek o ustalenie zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości powinien być złożony do płatnika zasiłku tj. pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u. Jeśli zasiłek wypłaca nam pracodawca lub zleceniodawca, to wniosek powinien być złożony w formie pisemnej. Jeśli płatnikiem zasiłku jest ZUS, to wniosek może być również przekazany w formie elektronicznej np. przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

00:00 / 00:00

Nowelizacja przepisów wydłużyła o 9 tygodni urlop rodzicielski dla drugiego z rodziców. Wniosek o udzielenie takiego urlopu ubezpieczony rodzic powinien złożyć do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Autor: B. Gajlewska za ZUS
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w pieniądze, rodzice, wniosek, Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Najniższa emerytura w regionie to 22 grosze miesięcznie. Ile dostają rekordziści?

Emerytalny rekordzista dostaje z ZUS-u co miesiąc 43 tysiące złotych. To mieszkaniec Śląska. Na Warmii i Mazurach najwyższa emerytura to obecnie 16 tysięcy 200 złotych miesięcznie....

Zamknij
RadioOlsztynTV