Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Wywrotki jachtów na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Warunki do żeglowania są wymagające

Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pomagali żeglarzom, których zaskoczyły silne porywy wiatru osiągającego 6 stopni w skali Beauforta.

Jak informuje Karol Dylewski dyżurny Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego były dwie poważne interwencje.

Jedna wywrotka była na jeziorze Niegocin. To Omega z 3 osobami na pokładzie. Wszyscy cali i zdrowi zostali podjęci przez załogę MOPR.  Łódź została odtransportowana do brzegu. W drugim przypadku doszło do wywrotki jednostki Orion, to 6-metrowa kabinówka z 8 osobami na pokładzie, w tym 4 dzieci. Na szczęście wszyscy mieli na sobie kamizelki. Motorówka, która przebywała obok zauważyła wywrotkę jachtu i zabrała na swój pokład poszkodowanych.

Okazało się, że pechowym żeglarzom nic poważnego się nie stało. Karol Dylewski zwraca uwagę, że na Wielkich Jeziorach lawinowo rośnie liczba tzw. houseboatów, pływających domów. MOPR ma ze sterującymi tymi jednostkami sporo problemów.

Na hausbocie, który nierzadko waży 10 ton i ma długość do 12 metrów, a czasami nawet więcej  i ogromną burtę, która stwarza dla wiatru przepiękny żagiel i miota nim, nie trzeba mieć żadnych uprawnień. Na wodzie jest coś takiego jak nautyczność. Z jachtem, który się zatrzyma wiatr robi, co chce. Ta umiejętność i brak przewidywania powoduje, że jachty się obijają. Dodatkowo dochodzi nieznajomość drogi wodnej. Cieszę się jak dodatkowo wieje od rana, wtedy sporo osób decyduje się pozostać w porcie.

Ratownicy wodni apelują do żeglarzy o wnikliwe obserwowanie pogody.
Autor: B.Gajlewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, jezioro, żeglarz, MOPR, żeglowanie
Coraz więcej jachtów i łodzi na Wielkich Jeziorach Mazurskich

Z początkiem wakacji na Wielkich Jeziorach Mazurskich przybyło jachtów i łodzi. Dariusz Luma z giżyckiego MOPR-u ocenia, że żeglarze na wodzie są na ogół ostrożni. Ale...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV