Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wystawa poświęcona gen. Bieńkowiczowi. „Jest uzupełnieniem książki i spełnieniem testamentu”

Fot. D. Grzymska

W holu urzędu wojewódzkiego w Olsztynie odsłonięto wystawę poświęconą gen. Tadeuszowi Bieńkowiczowi pseudonim Rączy. To żołnierz niezłomny, który służył w Armii Krajowej na terenie Okręgu Nowogródzkiego.

Wystawę oraz prezentację książki o generale Biekowiczu współorganizowała 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej – podkreśliła podporucznik Anna Szczepańska.

Pana generała Tadeusza Bieńkowicza, pseudonim Rączy znałam osobiście. Dzięki współpracy wielu wyjątkowych ludzi i organizacji udało się doprowadzić do tego, że powstała książka spisana z jego wspomnień. Wystawa jest uzupełnieniem książki i spełnieniem testamentu pana generała, bo jak mówił jedyne co po nim zostanie to książka.

Podczas spotkania żołnierzom Armii Krajowej i Polskiego Podziemia Niepodległościowego wręczono medale okolicznościowe. Otrzymali je porucznik Jerzy Kwietniewski i Ludwika Mendeska, która brała udział w Powstaniu Warszawskim.

To co przeżyłam w czasie okupacji i co widziałam to była tragedia. Wychodziliśmy z domu i nigdy nie było wiadomo czy się wróci. Wychodziłam do szkoły na tajne komplety. Nigdy nie wiedziałam czy wrócę.

Współorganizatorem spotkania było Stowarzyszenie gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w książka, generał, żołnierze, Armia Krajowa, Tadeusz Bieńkowicz, Rączy, Jerzy Kwietniewski
Uczcili polskich bohaterów i apelowali o pomoc walczącej Ukrainie

W Olsztynie zorganizowano obchody rocznicy śmierci generała Augusta Fieldorfa pseudonim Nil. Zastępca komendanta głównego AK został zamordowany 24 lutego 1953 po sfingowanym przez komunistyczne władze procesie....

Zamknij
RadioOlsztynTV