Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wystawa Ewy Polhke „Tehilim” – historia polskich i litewskich Żydów

Artystka Ewa Pohlke. Fot. A.Kulik

W Galerii Sztuki Synagoga w Barczewie do końca października można oglądać wystawę malarstwa Ewy Pohlke zatytułowaną Tehilim, co znaczy Psalmy.

Pohlke opowiada w niej o historii polskich i litewskich Żydów, o ich niełatwym dialogu z Bogiem i ludźmi, dramatycznych doświadczeniach i poszukiwaniu tożsamości. Prace powstały w ciągu ostatnich lat w formie kilku większych cyklów – mówi  artystka:

Cykl „Próba definicji” to cykl prac związanych z symboliką żydowską. Robiłam też cykl prac „Sen Jakuba”. To prace, które odnoszą się ściśle do historii biblijnej, ale są też metaforą życia i błogosławieństwa. To odnosiło się do moich osobistych doświadczeń i do historii konkretnych ludzi, którzy opowiadali mi o swoich dramatach. To także ich tęsknota i nadzieja na tę przysłowiową „ziemię obiecaną”. (…) Staram się o tym opowiadać, ale nie w sposób dosłowny, bo są rzeczy, o których nie sposób mówić dosłownie. Z drugiej strony nie ma prawa przedstawiać coś, czego nie przeżyłam. (…) Mogę tylko pokazać swoje emocje związane z tym co czuję, myśląc o tym, co inny przeżyli.

00:00 / 00:00

Jako surowców malarskich artystka używa farb akrylowych, olejnych oraz piasku, ziemi i popiołu z Polski, Litwy i Izraela.

Autor: A.Kulik
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Barczewo, synagoga
Ponad milion złotych – takie straty spowodował pożar w fabryce mebli w Barczewie. Zakład wznowi produkcję za kilka dni

Policjanci pod nadzorem prokuratury dokonali oględzin pogorzeliska w Barczewskim Dworze pod Olsztynem. Pożar w fabryce mebli wybuchł wczoraj wieczorem. Ogień pojawił się w hali produkcyjnej około...

Zamknij
RadioOlsztynTV