Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Wyspecjalizowani żołnierze będą działać na rzecz ochrony granicy” – zapowiada szef MON

Fot. Tomasz Waszczuk/PAP

W wojskach obrony terytorialnej będą żołnierze wyspecjalizowani w działaniach na rzecz ochrony granicy – zapowiedział wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON podpisał decyzję o zatwierdzeniu koncepcji Komponentu Obrony Pogranicza, stanowiącego część WOT.

Wicepremier MariuszBłaszczak zaznaczył, że nazwą nowa formacja będzie się odwoływała do przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza.

Odwołujemy się do tradycji sprzed II wojny światowej, wtedy też obok Straży Granicznej był Korpus Ochrony Pogranicza jako formacja wojskowa. Dziś w ramach WOT przystępujemy do organizacji tego Komponentu

Komponent Ochrony Pogranicza WOT ma składać się z 10 batalionów. Będzie działał w województwach: podkarpackim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Komponent Ochrony Pogranicza będzie się rozwijał tak, żebyśmy doszli to takiego stanu, że żołnierze wyposażeni w odpowiedni sprzęt będą mogli wspierać straż graniczną.

00:00 / 00:00

Mariusz Błaszczak zwracał uwagę, że na Ukrainie toczy się wojna, a Polska miała do czynienia z atakiem hybrydowym z Białorusi, który swoje apogeum miał jesienią 2021 roku, ale wciąż dochodzi do prób nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski.

Miejmy świadomość tego, że agresja rosyjska nie ustaje. Że pewnie „władcy Kremla” postanowią wykorzystać trudną sytuację w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, żeby znowu rzucać tych ludzi na granice Unii Europejskiej (…) Licząc się z tym, że znowu możemy zostać zaatakowani z większą siłą, postanowiłem zaakceptować koncepcję dotyczącą powołania – w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej – Komponentu Obrony Pogranicza

– podkreślał szef MON.
Redakcja;: B. Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, granica, armia, Rosja, MON, batalion, WOT
Rosjanie chcieli wjechać do Polski. Nie zostali wpuszczeni

Kilkudziesięciu Rosjanom odmówiono wjazdu do Polski po zaostrzeniu ograniczeń – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska. Obywatele rosyjscy od poniedziałku nie mogą podróżować do Polski...

Zamknij
RadioOlsztynTV