Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wysokie ceny za ogrzewanie i podwyżka stóp procentowych. Posłuchaj Porannych Pytań

Od lewej Wojciech Kossakowski (PiS), Anna Wojciechowska (Koalicja Europejska)

Podwyżki cen za ogrzewanie i protest mieszkańców spółdzielni „Świt” w Ełku były jednym z tematów Porannych Pytań Radia Olsztyn. Posłowie Anna Wojciechowska i Wojciech Kossakowski rozmawiali również o kolejnej podwyżce stóp procentowych.

Posłanka Anna Wojciechowska z Koalicji Obywatelskiej przyznała, że sytuacja jest dramatyczna, ale sama nie chce wnikać w sytuację dotycząca zarządzania spółdzielnią. Problem widzi gdzie indziej.

Tu znowu wychodzi bardzo zła polityka rządu. W tej chwili na rynku nie ma węgla, ceny są horrendalne. Nie mamy polskiego węgla, a premier mówi, że węgiel przypłynie do nas statkami – to nie rozwiązuje problemu, bo nikt nie wie którymi statkami, skąd i za ile.

Posła Wojciecha Kossakowskiego z Prawa i Sprawiedliwości dziwiła argumentacja posłanki Wojciechowskiej.

Decyzje o podwyżkach akceptuje Urząd Regulacji Energetyki. Tylko w Ełku jest tak drastyczna podwyżka cen – powyżej 74 zł za 1 kilodżula. Jeżeli spojrzymy na inne miasta – np. Pisz czy Suwałki – tam są ceny o połowę niższe.

Mieszkańcy ełckiej spółdzielni „Świt” organizują się w mediach społecznościowych. Na 12 zapowiedzieli przemarsz spod ełckiego ratusza pod siedzibę spółdzielni. W ten sposób chcą zaprotestować przeciwko wysokim podwyżkom opłat.

Goście Porannych Pytań komentowali kolejną podwyżkę stóp procentowych. Jak stwierdził Wojciech Kossakowski z PiS jednym z instrumentów wyprowadzającym gotówkę z obiegu nie może być ograniczanie programów socjalnych.

Jak wtedy będą mogły sobie poradzić rodziny, jak emeryci zapłacą za większą cenę ogrzewania i żywność? Prawo i Sprawiedliwość dbało i dba o emerytów, o rodziny z dziećmi, o samotne matki.

Anna Wojciechowska z KO twierdzi natomiast, że polityka pieniężna kraju jest prowadzona bardzo źle.

Podwyższone stopy procentowe to dosłownie zabójstwo dla kredytobiorców. Jedno całe wynagrodzenie musi pójść na spłatę kredytu, a z czegoś jeszcze ludzie muszą żyć przy tej drożyźnie.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe 0,75 pkt proc.. Główna stopa NBP, referencyjna, wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, Wojciech Kossakowski
Monika Falej: zawieszenie budżetu obywatelskiego w Olsztynie to bardzo zła decyzja

Antyinflacyjne działania rządu są niewystarczające – przekonywała w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn posłanka Nowej Lewicy Monika Falej. Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu inflacja...

Zamknij
RadioOlsztynTV