Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wysoka temperatura obniża koncentrację i wydłuża czas reakcji za kółkiem. Służby zalecają kierowcom, jak radzić sobie w czasie upałów

Fot. fotolia

Wzrost temperatury w aucie wzmaga zmęczenie, obniża koncentrację, a ta wydłuża czas reakcji – mówi rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński. Według ekspertów optymalna temperatura do prowadzenia auta to 20 – 22 stopnie.

Eksperci przypominają, że komfort termiczny podczas prowadzenia samochodu jest bardzo ważny. Zaznaczają, że w trakcie upałów kierowcy powinni zadbać o odpowiednią temperaturę w aucie, częstsze przerwy i zabierać duże ilości wody, która nie tylko ugasi pragnienie, ale w czasie awarii układu chłodzenia można ją dolać do chłodnicy. Natomiast policja zapowiada stanowcze reakcje w przypadkach pozostawiania w nagrzanych samochodach dzieci lub zwierząt.

Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego podkreśla, że w upalny dzień temperatura w nagrzanym aucie może przekroczyć 60 stopni Celsjusza, dlatego auto najlepiej parkować – o ile jest taka możliwość – w cieniu.

Przed wejściem do nagrzanego auta należy je przewietrzyć (otworzyć wszystkie szyby), a po ruszeniu dopiero schłodzić z pomocą klimatyzacji. Temperatura wewnątrz pojazdu powinna być tylko kilka stopni niższa niż na zewnątrz, by organizm nie doznał szoku termicznego

– radzi Krupiński.

Zaznacza, że temperatura w pojeździe ma wpływ na sprawność motoryczną kierowcy oraz, że optymalna temperatura w samochodzie to 20-22 stopnie Celsjusza.

Wzrost temperatury w aucie wzmaga zmęczenie, obniża koncentrację, a ta zaś wydłuża czas reakcji. Doskwierający upał może powodować również osłabienie, senność i irytację

– wyjaśnia.

Krupiński przypomina, że zwłaszcza podróżując z dziećmi bądź osobami starszymi warto robić częste postoje, a w słoneczne dni chronić pasażerów przed promieniami słońca za pomocą rolet.

Dzieci mają zmniejszoną termoregulację, zaś osobom starszym mogą doskwierać dolegliwości związane z układem krążenia

– wyjaśnia.

Zdaniem mł. asp. Antoniego Rzeczkowskiego z Komendy Głównej Policji komfort termiczny podczas podróży autem jest kluczowy. Zaznacza on, że szczególnie ważne jest, by podczas upałów pić duże ilości wody, zaś osobom mającym problemy zdrowotne, np. z sercem zaleca powstrzymanie się od jazdy w największym upale.

Pamiętajmy, że nawet przy normalnych warunkach zalecane jest, by co dwie godziny zrobić 15 minut przerwy. Jeżeli są duże upały, a nie mamy samochodu wyposażonego w klimatyzację to proponowałbym, żeby te przerwy robić dużo częściej, a jeżeli poczujemy się słabo za kierownicą to natychmiast powinniśmy się zatrzymać, odpocząć w cieniu tak, żeby nie doprowadzić do nieszczęścia

– mówi Rzeczkowski.

Policjant przypomina, że szczególnie w słoneczne dni, gdy drogi są suche kierowcy przeceniają swoje możliwości i ryzykują jazdę z nadmierna prędkości:

To jest ułamek sekundy. Ktoś wtargnie nam na drogę, inny kierujący niewłaściwie się zachowa, wymusi pierwszeństwo i dochodzi do nieszczęść, których moglibyśmy uniknąć gdybyśmy jechali z przepisową prędkością.

Rzeczkowski wyjaśnia, że takie prawo ma także obywatel działający w stanie wyższej konieczności. Zaznacza jednak, że każdy taki przypadek jest później rozpatrywany indywidualnie.

Dla mnie nie ulega wątpliwości, że jeżeli widzimy w samochodzie słabnące dziecko, zwierzę, które słania się z gorąca, a wiadomo że przyjazd służb ratunkowych zajmie od kilku do kilkunastu minut to wtedy nie powinniśmy się zastanawiać ani chwili, tylko ratować życie i zdrowie, bo to jest najważniejsze

– ocenił.

 

Autor: M. Chomiuk (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, upał, służby, temperatura, koncentracja, prowadzenie samochodu, Instytut Transportu Samochodowego
Sąd przyznał zadośćuczynienie mężczyźnie pobitemu przez policjantów. Poszkodowany zapowiada apelację

Sąd Rejonowy w Olsztynie zasądził kwotę 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia od Skarbu Państwa na rzecz osoby, która była przesłuchiwana ze stosowaniem przemocy fizycznej przez policjantów z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV