Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyrok utrzymany! Były dyrektor zakładu ZAP Sznajder Batterien w Korszach ukarany grzywną

Fot. K. Kaszubski

Sąd odwoławczy w Olsztynie utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Kętrzynie skazujący byłego dyrektora zakładu recyklingu akumulatorów ZAP Sznajder Batterien w Korszach.

Sławomir W. musi zapłacić 30 tysięcy złotych grzywny i 20 tysięcy złotych nawiązki. Prokurator wnosił o rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i zakaz zajmowania stanowisk przez pięć lat. Wyrok jest prawomocny.

Sławomir W. był oskarżony o to, że od 1 lipca 2012 roku do 10 grudnia 2015 roku, jako dyrektor odpowiedzialny za funkcjonowanie firmy, dopuścił do zanieczyszczenia ziemi, wody i powietrza ołowiem w odległości co najmniej do 200 metrów od terenu zakładu. Według ustaleń prokuratury zanieczyszczenie to mogło zagrozić zdrowiu ludzi mieszkających na tym terenie, a także spowodować zniszczenie w świecie zwierzęcym.

Na skutek licznych skarg okolicznych mieszkańców zakład w Korszach był poddany kontrolom, w szczególności przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie, podczas których stwierdzono nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami. W trakcie śledztwa uzyskano też opinię Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, z której wynikało, że zakład w Korszach spowodował wyraźne zanieczyszczenie środowiska w jego sąsiedztwie.

Sławomir W. nie przyznał się do winy.

 

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZAP Sznajder Batterien, recykling akumulatorów
Były burmistrz Korsz uniewinniony od zarzutów zniesławienia

 Henryk Rechinbach został uwolniony od zarzutów zniesławienia Lecha Sznajdera, właściciela firmy ZAP Sznajder Batterien w Korszach. Były burmistrz Korsz stanął na czele protestu mieszkańców tego miasta,...

Zamknij
RadioOlsztynTV