Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wykładowcy i studenci medycyny uroczyście pożegnali darczyńców

Fot. A. Piedziewicz

Mianem darczyńców społeczność Wydziału Lekarskiego UWM określa osoby, które przekazały swoje ciała Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu, by mogli na nich uczyć się przyszli lekarze. W sobotę uczczono pamięć 9 osób.

Wykładowcy UWM podkreślają, że ludzkie ciało jest najlepszym atlasem anatomicznym, na którym mogą uczyć się przyszli lekarze, ale zajęcia w prosektorium mają też dodatkowy wymiar.

Na sali prosektoryjnej stajecie w obliczu namacalnych dowodów śmierci człowieka. Lekarz jest świadkiem tej granicy między życiem a śmiercią. To wy będziecie bezpośrednio uczestniczyli w losach waszych pacjentów, to wy będziecie uczestniczyli w cudzie narodzin człowieka, ale i wy będziecie świadkami cierpienia pacjentów i świadkami schyłku ich życia

– mówił podczas uroczystości prof. dr hab. n. med. Jerzy Gielecki, kierownik Katedry Anatomii na Wydziale Lekarskim UWM.

Po uroczystości, urny z prochami darczyńców zostały złożone w kolumbarium na cmentarzu w Dywitach. Takie pożegnanie darczyńców na UWM odbyło się po raz 3 w historii Wydziału Lekarskiego.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w wydział lekarski, prosektorium, pożegnanie darczyńców
Przyciąga studentów z kraju i zagranicy. Collegium Medicum uroczyście rozpoczęło rok akademicki

Przemarszem orszaku spod Szpitala Uniwersyteckiego do Amfiteatru im. Czesława Niemena w Olsztynie rozpoczęła się uroczysta inauguracja roku akademickiego Collegium Medicum UWM. W tym roku połączono ją...

Zamknij
RadioOlsztynTV