Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wykład „Erich Mendelsohn – ojczyzna i emigracja” otwiera 6. edycję festiwalu

Fot. Borussia Olsztyn/FB

Rozpoczyna się kolejna odsłona Festiwalu Mendelsohna. Inauguracyjny wykład będzie można obejrzeć na Facebooku i kanale YouTube stowarzyszenia Borussia.

„Erich Mendelsohn – ojczyzna i emigracja” – to tytuł prelekcji, która otworzy tegoroczny festiwal. Wykład w języku niemieckim będzie symultanicznie tłumaczony na język polski.

Mendelsohn to – obok Mikołaja Kopernika i Feliksa Nowowiejskiego – jedna z najwybitniejszych postaci związanych z Olsztynem. W naszym mieście spędził dwadzieścia pierwszych lat swojego życia. – W latach 20. XX wieku święcił triumfy jako projektant budynków, które zmieniały oblicza europejskich miast – przypominają organizatorzy Festiwalu. – Przez kolejne lata mieszkał i pracował w Holandii, Wielkiej Brytanii i Palestynie. W 1941 roku zdecydował się na emigrację do Stanów Zjednoczonych. Zmarł w 1953 roku w San Francisco.

O tym, jak kształtowała się tożsamość architekta, który urodził się w przedwojennym Olsztynie opowie w wykładzie ilustrowanym fotografiami prof. Ita Heinze-Greenberg, znawczyni życia i twórczości słynnego architekta. Jest emerytowaną profesorką Politechniki Federalnej w Zurychu.

Czwartkowy (14 października) wykład zainauguruje szóstą już edycję Festiwalu Mendelsohna. Transmisja zacznie się o 17:00 na Facebooku stowarzyszenia Borussia oraz jej kanale YouTube. Wydarzenie jest kontynuacją organizowanych od 2007 roku Dni Kultury Żydowskiej.

– To była inicjatywa olsztyńskich organizacji i osób zaangażowanych w budowanie porozumienia i dialogu międzykulturowego – przypomina Gabriela Konarzewska z Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna. – Organizatorzy zawsze dbali o bardzo bogaty program. Były koncerty, warsztaty, pokazy filmów, wykłady, była też radość z bezpośrednich kontaktów, rozmów, wymiany poglądów, a przede wszystkim pogłębienia wiedzy i wzajemnej tolerancji. Niestety sytuacja epidemiczna zweryfikowała plany, jednak i w tym roku na pewno nie zabraknie oryginalnych propozycji.

Tegoroczny Festiwal Mendelsohna – zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie – potrwa do 14 grudnia. Szczegółowe informacje są na Facebooku stowarzyszenia Borussia.

Redakcja: A. Niebojewska za B. Gajlewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wykład, Erich Mendelsohn
Frombork oglądał zaćmienie słońca na miejskim rynku. Przygotowano atrakcje naukowe i edukacyjne

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku przygotowała atrakcję dla tych, którzy lubią patrzeć w niebo. Na miejskim rynku można było, przy pomocy teleskopów, obejrzeć częściowe zaćmienie słońca....

Zamknij
RadioOlsztynTV