Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -3 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Wygląda na to, że wszyscy mnie nienawidzicie”. Nie żyje zdobywczyni Oscara

Louise Fletcher

W wieku 88 lat zmarła aktorka Louise Fletcher, najbardziej znana z roli bezwględnej i wyrachowanej pielęgniarki Ratched w słynnym filmie Milosa Formana „Lot nad kukułczym gniazdem” z 1975 roku. Za tę rolę została uhonorowana nagrodą Oscara.

Jak poinformował w piątek jej agent David Shaul, aktorka zmarła we śnie w swym domu w Montdurausse, we Francji.

Fletcher, która wiele lat życia poświęciła rodzinie i wychowaniu dzieci, była aktorką mało znaną i już po czterdziestce kiedy Forman powierzył jej rolę pielęgniarki siostry Ratched w filmie,którego akcja toczy się w szpitalu psychatrycznym. Główną rolę grał w nim Jack Nicholson.

Jak wspominała Fletcher, wówczas nie wiedziała, że rolę odrzuciło wiele gwiazd Hollywood, m. in. Anne Bancroft, Ellen Burstyn i Angela Lansbury.

Byłam ostatnią uczestniczką castingu. Dopiero w połowie kręcenia filmu zorientowałam się, że rola, którą mi powierzono była proponowana innym aktorkom, ale one nie chciały być na ekranie tak odpychające

– mówiła Fletcher w 2004 r. w jednym z wywiadów.

„Lot nad kukułczym gniazdem” został pierwszym dziełem od 1934 r., który zdobył Oscary za najlepszy film, najlepszą reżyserię, najlepszego aktora, najlepszą aktorkę i najlepszy scenariusz.

Trzymając statuetkę podczas uroczystości rozdania Oscarów w 1976 r. Fletcher powiedziała żartobliwie do publiczności, nawiązując do granej przez siebie postaci: „Wygląda na to, że wszyscy mnie nienawidzicie”

 

Autor: Ł.A/PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kino, śmierć, oscar
Śmierć na Nilu

No i wakacje się skończyły, nadchodzi jesień i nowy sezon filmowy. Z tego akurat się cieszę i liczę na pozytywne wrażenia i po prostu na dobre...

Zamknij
RadioOlsztynTV