Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wydział Nauk o Zdrowiu od października przekształci się w Szkołę Zdrowia Publicznego. Dziekan składa rezygnację

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Wydział Nauk o Zdrowiu Colegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego bez dziekana. Rezygnację złożyła prof. Anna Doboszyńska, która piastowała tę funkcję od początku.

Chodzi o organizację pracy od przyszłego roku akademickiego. Wydział Nauk o Zdrowiu, który powstał przed rokiem, ma być zawieszony, bo uzyskał niską ocenę ministerialną. W jego miejsce ma powstać Szkoła Zdrowia Publicznego i tak ma być do 2025 roku. Do tego czasu trzeba będzie podnieść rangę, tak by znów wrócić do pracy wydziału.

Władze Colegium Medicum chciałyby w powstającym statucie uczelni zagwarantować utrzymanie dotychczasowej organizację pracy i prosiły o szczegółowe zapisy na ten temat. – Nie ma jednak przychylności władz uczelni – mówi prof. Anna Doboszyńska.

Jeśli nie będą takie informacje umieszczone w statucie uczelni, to ranga szkoły jest znacznie niższa niż ranga wydziału. W związku z tym uważam, że to bardzo duża zmiana dla pracowników i studentów.

Władze uczelni są dziś niedostępne, rzeczniczka UWM Wioletta Ustyjańczuk w rozmowie z Radiem Olsztyn poinformowała, że szczegóły o których mówią przedstawiciele Colegium Medicum ustala się innymi dokumentami – m.in uchwałami senackimi.

Przedstawiciele Colegium Medicum chcieliby, żeby w statucie byłyby bardzo szczegółowe zapisy. Podczas gdy statut dla uczelni jest tak jak konstytucja dla kraju – są tam pewne ramy, w których mamy funkcjonować. Natomiast szczegóły opracowywane są w dokumentach niższej rangi, a więc w uchwałach senackich, zarządzeniach rektora i decyzjach rektora. Wszyscy są otwarci na to, żeby te szczegóły dopracować tymi dokumentami niższej rangi.

Dlatego wszelkie propozycje można zgłaszać do senatu uczelni, który ostateczne decyzje podejmie podczas posiedzenia planowanego na 21 maja.

Wioletta Ustyjańczuk dodała też, że jedyną kluczową zmianą, która wejdzie w życie od października będzie zmiana zarządzającego – nie będzie to już dziekan a dyrektor.

Fot. K. Grabowska

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Chmielska/ K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, Wioletta Ustyjańczuk, Wydział Nauk o Zdrowiui, Colegium Medicum, prof. Anna Doboszyńska, niska opinia ministerialna
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski z unijnym dofinansowaniem. Na uczelni powstaną nowe laboratoria i sale seminaryjne

Zarząd województwa zdecydował o dofinansowaniu projektu olsztyńskiej uczelni „Utworzenie nowoczesnej infrastruktury dydaktycznej dla kierunku „Chemia” realizowanego na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM w Olsztynie”. Projekt...

Zamknij
RadioOlsztynTV