Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wybory w Korszach. Sześciu kandydatów walczy o fotel burmistrza

Fot. Przemysław Getka

W Korszach rozpoczęły się wybory burmistrza. Do godz. 21 wyborcy mogą głosować w dziewięciu komisjach. W wyborach startuje sześciu kandydatów.

Przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej w Korszach Grażyna Szłapka poinformowała PAP, że wszystkie 9 lokali wyborczych rozpoczęło pracę o godz. 7 rano: w żadnym nie ma awarii technicznych, ani innych przeszkód uniemożliwiających głosowanie.

„Pierwsi wyborcy już głosują”- poinformowała PAP Szłapka. Głosowanie potrwa do godz. 21.

Mieszkańcy gminy mają do wyboru sześciu kandydatów. Jak podała w obwieszczeniu Miejska Komisja Wyborcza w Korszach, zarejestrowani kandydaci na burmistrza to:

  • Jan Adamowicz (KWW Nasza Gmina – Tu Mieszkam),
  • Tomasz Dudziak (zgłoszony przez KWW Nasza Gmina Korsze, popierany przez PSL),
  • Andrzej Hajduk (KWW Korsze Gmina Dla Ciebie),
  • Rafał Jakubczak (KWW Aktywny Samorząd),
  • Czesława Orłowska-Staniszewska (KWW Czesławy Orłowskiej-Staniszewskiej),
  • Dariusz Służała (KWW Korsze – Wspólna Sprawa).

Gdy okaże się, że jeden z kandydatów otrzymał 50 lub więcej procent ważnych głosów, wybory zostaną rozstrzygnięte w pierwszej turze. Jeśli tak się nie stanie, to dwie osoby z najwyższą liczbą głosów powalczą o stanowisko w drugiej turze.

Datę przeprowadzenia przedterminowych wyborów – w liczących około 9,4 tys. mieszkańców Korszach – wyznaczył premier Mateusz Morawiecki. Kampania wyborcza trwała do 28 stycznia.

Śmierć dotychczasowego burmistrza
Przedterminowe wybory zostały zarządzone w związku ze śmiercią dotychczasowego burmistrza Korsz Ryszarda Ostrowskiego, który zmarł 5 listopada ubiegłego roku. Pięć dni później Komisarz Wyborczy w Olsztynie wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatu burmistrza.

Ryszard Ostrowski był burmistrzem miasta i gminy Korsze od 2006 r. W wyborach samorządowych w 2018 r. – jako kandydat KWW Porozumienie dla Korsz – wygrał w pierwszej turze, uzyskując 52,03 proc. głosów. Wcześniej był m.in. miejskim radnym (1994-1998), wiceburmistrzem Korsz (2000–2002) i sekretarzem urzędu miasta w Kętrzynie (2003-2004). Lokalne media podawały, że zmarł po ciężkiej chorobie, od kilku miesięcy był na zwolnieniu lekarskim. Miał niespełna 60 lat.

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska/BSC/Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, burmistrz
Kto zostanie burmistrzem Korsz? Już za dwa tygodnie przedterminowe wybory

Już za dwa tygodnie, czyli 30 stycznia, mieszkańcy gminy Korsze pójdą do urn wyborczych, by wyłonić nowego burmistrza miasta. Przedterminowe wybory zostały zarządzone po śmierci Ryszarda...

Zamknij
RadioOlsztynTV