Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kto zostanie burmistrzem Korsz? Już za dwa tygodnie przedterminowe wybory

Fot. Przemek Getka

Już za dwa tygodnie, czyli 30 stycznia, mieszkańcy gminy Korsze pójdą do urn wyborczych, by wyłonić nowego burmistrza miasta. Przedterminowe wybory zostały zarządzone po śmierci Ryszarda Ostrowskiego.

Wieloletni burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski zmarł 5 listopada 2021 roku. 10 listopada ubiegłego roku Komisarz Wyborczy w Olsztynie wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatu burmistrza. W celu zapełnienia wakatu konieczne było ogłoszenie nowych wyborów. Datę ich przeprowadzenia wyznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Do końca grudnia minionego roku komitety wyborcze mogły się rejestrować, a 5 stycznia minął termin zgłaszania przez nie kandydatów na stanowisko burmistrza Korsz. W ustawowym terminie zgłosiło się 6 kandydatów. 10 stycznia 2022 roku Miejska Komisja Wyborcza w Korszach opublikowała obwieszczenie z listą kandydatów. Są to:

  • Jan Adam Adamowicz – KWW „NASZA GMINA – TU MIESZKAM”,
  • Tomasz Tadeusz Dudziak – KWW NASZA GMINA KORSZE popierany przez PSL,
  • Andrzej Hajduk – KWW KORSZE GMINA DLA CIEBIE,
  • Rafał Jakubczak – KWW-AKTYWNY SAMORZĄD,
  • Czesława Józefa Orłowska-Staniszewska – KWW CZESŁAWY ORŁOWSKIEJ-STANISZEWSKIEJ,
  • Dariusz Paweł Służała – KWW KORSZE-WSPÓLNA SPRAWA.

Kampania wyborcza potrwa do 28 stycznia. Wybory odbędą się w niedzielę, 30 stycznia br., w godzinach 7-21.  Kto zostanie nowym włodarzem Korsz, okaże się po zamknięciu lokali wyborczych i podliczeniu głosów.

Ryszard Ostrowski był burmistrzem miasta i gminy Korsze od 2006 r. W wyborach samorządowych w 2018 r. – jako kandydat KWW Porozumienie dla Korsz – wygrał w pierwszej turze, uzyskując 52,03 proc. głosów. Wcześniej był m.in. miejskim radnym (1994-1998), wiceburmistrzem Korsz (2000-2002) i sekretarzem Urzędu Miasta w Kętrzynie (2003-2004). Lokalne media podawały, że zmarł po ciężkiej chorobie, od kilku miesięcy był na zwolnieniu lekarskim. Miał niespełna 60 lat.

W sobotę 15 stycznia Polskie Radio Olszyn rozpoczyna emisję nieodpłatnych audycji wyborczych. Audycje będą emitowane w dniach od 15 stycznia do 28 stycznia 2022 roku o godzinie 13.10 i około 18.50.

 

Redakcja: M. Rutynowski/PAP

15 stycznia ruszają nieodpłatne audycje wyborcze

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, burmistrz
Kandydaci 6 komitetów wyborczych powalczą o fotel burmistrza Korsz

Sześć komitetów wyborczych zarejestrowało się w związku z przedterminowymi wyborami burmistrza Korsz, które odbędą się 30 stycznia. Wybory zarządzono po śmierci dotychczasowego burmistrza Ryszarda Ostrowskiego, który...

Zamknij
RadioOlsztynTV