Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wprowadzono pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Co to oznacza?

Fot. Łukasz Węglewski

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na obszarze całego kraju – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oba stopnie alarmowe obowiązują od środy od godz. 00.01 do wtorku do godz. 23.59.

Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz oficjalną wizytą w Polsce prezydenta USA.

Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. ministerialnego spotkania w Warszawie, dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

– przekazał resort.

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Stopnie alarmowe CRP dotyczą z kolei zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Jak podkreśliło MSWiA „bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli”.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń

– podało ministerstwo.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyleci do Polski 31 sierpnia wieczorem. 1 września weźmie w Warszawie udział w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na pl. Piłsudskiego wygłosi przemówienie obok prezydentów: Polski Andrzeja Dudy i Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. 2 września zostaną przeprowadzone rozmowy w cztery oczy prezydentów Dudy i Trumpa, rozmowy plenarne delegacji, ponadto z prezydentem USA spotka się premier Morawiecki.

 

Autor: A. Kuźniar (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w II wojna światowa, obchody, MSWiA, stopień alarmowy ALFA
Nie mieli szansy na spokojne dzieciństwo i naukę w szkołach. Akcja „Przerwany Marsz…” przypomina o ofiarach II WŚ wśród dzieci

  Dwa miliony dzieci zginęło w Polsce w czasie II wojny światowej, nie miały szansy na spokojne dzieciństwo czy naukę w swoich szkołach. Żeby uczcić pamięć...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV