Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

WOT wesprą polskich przewoźników w ramach walki z koronawirusem

fot. Przemysław Getka

Wojska Obrony Terytorialnej w ramach wsparcia działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa będą wspierać polskich przewoźników; zakres współpracy jest szeroki: od pobierania wymazów od kierowców do odkażania pojazdów – poinformował w czwartek rzecznik WOT płk Marek Pietrzak.

Pietrzak, w przesłanym PAP komunikacie zaznaczył, że współpraca z przewoźnikami jest bezterminowa.

W ramach podjętych działań na rzecz pomocy polskim transportowcom, WOT nawiązały współpracę z właściwymi sobie terytorialnie Stowarzyszeniami Przewoźników Międzynarodowych. Dowódcy Brygad Obrony Terytorialnej nawiązali kontakt i rozeznali się w potrzebach polskich transportowców zrzeszonych w Stowarzyszeniach Przewoźników Międzynarodowych. Przewoźnicy mogą zgłaszać swoje potrzeby poprzez aplikację „Trwała Odporność”

– poinformował płk Pietrzak.

Zaznaczył, że zakres współpracy jest szeroki: począwszy od interwencyjnego pobierania wymazów od kierowców, którzy czują taką potrzebę lub przypuszczają, że mogli być w kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem, aż do odkażania, dekontaminacji pojazdów floty przewoźników oraz ich sprzętu.

Z poziomu Dowództwa WOT, przewoźnicy będą otrzymywali informacje o otwartych ogniskach zakażeń wraz z rekomendacjami jak postępować w wypadku transportowania tam swoich towarów. Żołnierze WOT, będą także szkolić przewoźników w zakresie działań przeciw epidemiologicznych. Całość przedsięwzięcia koordynują oficerowie łącznikowi z poziomu każdej Brygady OT.

Wczoraj terytorialsi po raz kolejny w specjalnie przygotowanym mobilnym punkcie poboru wymazów „Test&GO” w Ełku pobrali dziś blisko 120 próbek. Działania podjęto na wniosek Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej, która skierowała osoby mające kontakt z osobą zakażoną. Próbki do badań genetycznych od osób z kontaktu z wirusem pobierane były w sposób maksymalnie zabezpieczający pacjentów i obsługę takiego punktu oraz przez wykwalifikowany zespół.

 

Autor: M. Zdziera (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, przewoznicy, WOT, koronawirus
Kierownik pociągu i konduktorka z koronawirusem. Ponad 20 osób przebywa w kwarantannie

Trwają czynności sanitarno-epidemiologiczne po tym, jak okazało się, że kierownik pociągu z Działdowa i konduktorka warszawskiej sekcji PKP Intercity zostali zakażeni koronawirusem. Spółka zapewniła, że jej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV