Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wolność czterdziestolatka

Należę do pokolenia, któremu komuna kojarzy się wyłącznie źle. Wyrastaliśmy w czasach, gdy ojcowie, wujkowie lub sąsiedzi musieli czasem dokonywać wyborów wyłącznie złych. Gdy odkryłem, że życie nie jest czarnobiałe, trudno mi teraz opluwać ich decyzje.
Na moje dzieciństwo składały się marzenia o klockach lego, grach elektronicznych, boskich smakach czekolady, bananów i jajek z niespodzianką. Wiedzieliśmy, że istnieją, ale były „gdzieś tam”, na mitycznym Zachodzie. Kto dzisiaj zbiera foldery reklamowe, naklejki lub puszki po piwie?
Komuna kojarzy mi się źle, ale bez nienawiści. Dla mnie to były czasy, gdy nie było niczego, więc gdy pojawiało się „coś” to miało niespotykaną wartość, którą pamiętam do dziś.
Czasem spotykam na swojej drodze ludzi, którym wtedy żyło się dobrze. Narzekają na wszystko. Nie jest mi ich żal, wchodzą w smugę cienia, powoli kończy się ich czas.
Muzyka świata dochodziła do nas z kilkuletnim opóźnieniem. Ale i tak brzmiała, jakby grał sam Bóg. Nikt nie przestrzegał praw i zasad – na kupionych kasetach brakowało czasem piosenki, bo ktoś niedokładnie przegrał z oryginału. O kolejności utworów nie wspomnę.

Nie wiem, jakie życie planowali dla mnie komuniści. Czy mógłbym układać muzykę w Radiu Olsztyn, bez zapisania się do partii? Czy byłbym godny zaufania, no i ten tego, czy posiadałbym właściwe talenty? Czy musiałbym dokonywać wyborów jak wielu przede mną – podpisać i mieć, czy klepać słodką biedę?

Miałem czternaście lat jak wszystko się zmieniło. Nawet tego nie zauważyłem, miałem ważniejsze sprawy na głowie.
Ale „czarny” album Metallicy i „Use Your Illusion” Guns N’Roses w 1991 roku pojawiły się w Polsce w tym samym czasie co na całym świecie.

Garść nowej muzyki.
Blondie ft. Beth Ditto – A Rose By Any Name – dają radę. Nie lubię “wielkich powrotów do korzeni”, bo wyczuwam w nich fałsz i zapach pieniędzy. Sami oceńcie.

Robin Thicke – Get Her Back – jak się robi taka muzykę? Nie wiem, chyba potrzeba nam jeszcze 25 lat wolności.

Joan As Police Woman – Witness – ładna pani ładnie śpiewa. Mnie to wystarcza, bo jestem skromny.

Na koniec coś, co może Wam się przydać do końca życia. Tak, aby ten wpis ważkim pozostał.

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzyka, radio, Radio Olsztyn, PRL, NOWOŚCI, redaktor muzyczny, muzyczny, gwiazdy, komuna
„Jaś i Małgosia” to sukces Filharmonii w Olsztynie

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie po raz pierwszy samodzielnie zrealizowała operę. Na zakończenie 68. sezonu przygotowano spektakl muzyczny pt. "Jaś i Małgosia". Zdaniem dyrektora Filharmonii Piotra Sułkowskiego,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV