Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wójt Kurzętnika i władze gminy z prokuratorskimi zarzutami. O co są podejrzani?

Oskarżony wójt gminy Kurzętnik Wojciech D. Fot. UG Kurzętnik

Wójt Kurzętnika, jego zastępca oraz przewodniczący rady gminy z prokuratorskimi zarzutami. Poinformowała o tym Prokuratura Okręgowa w Elblągu.

– Wójt Wojciech D. usłyszał łącznie cztery zarzuty dotyczące „przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej” – powiedział Radiu Olsztyn prokurator Sławomir Karmowski z Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

Nie będąc do tego uprawnionym, zlecał osobiście lub za pośrednictwem innych osób, aby pracownicy zatrudnieni w Urzędzie Gminy w Kurzętniku bądź też w miejscowym zakładzie gospodarki komunalnej nieodpłatnie wykonywali prace na terenie prywatnych posesji.

00:00 / 00:00

Podobne zarzuty usłyszeli też: zastępca wójta Adam Z. oraz przewodniczący rady gminy Zbigniew L. Wszyscy nie przyznają się do winy i odmówili składania wyjaśnień. Wójt, zastępca i przewodniczący zostali zawieszeni w wykonywaniu funkcji publicznych. Jednak ta decyzja jeszcze nie jest prawomocna. Podejrzanym samorządowcom grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Wójt Kurzętnika opublikował oświadczenie. Poniżej jego treść.

Szanowni Państwo, drodzy mieszkańcy gminy Kurzętnik. Z przykrością informuję, że po 11 latach pracy zostałem zmuszony opuścić Urząd Gminy w Kurzętniku. Prokurator zarzucił mi, że jakoby korzystając z pomocy pracowników urzędu gminy na swojej prywatnej posesji, dopuściłem się korzyści majtkowych na kwotę 12 tysięcy złotych i tym sposobem naraziłem gminę Kurzętnik na straty. Pragnę nadmienić, iż większość tej szkody została już odpracowana przez moich pracowników i naprawiona. Niestety, mimo to prokurator zawiesił mnie w wykonywaniu czynności wójta gminy, pozbawiając mnie środków do życia. Na poczet przyszłych kar zapłaciłem 10 tysięcy poręczenia. Jest mi bardzo przykro z tego powodu, chciałbym serdecznie przeprosić wszystkich mieszkańców gminy Kurzętnik, wszystkich tych, których zawiodłem oraz tych, którzy dziś mają przeze mnie problemy. Jak każdy z nas popełniam błędy, natomiast w swojej pracy zawodowej zawsze kierowałem się dobrem naszej gminy. Przez te 11 lat wspólnie zrealizowaliśmy ponad 570 zadań inwestycyjnych na kwotę prawie 120 milionów złotych. A wszystko po to, by żyło nam się lepiej, dostatniej i wygodniej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie państwa zaangażowanie, akceptacja i uznanie. Znalazło to uznanie w wielu prestiżowych, ogólnopolskich konkursach, gdzie gmina Kurzętnik zajmowała czołowe lokaty. Niestety nasza ostatnia kadencja nie należała do najlepszych, wiele problemów, kłótni, waśni, stąd pewnie nasze dzisiejsze problemy. Natomiast 11 lat temu, obejmując urząd wójta gminy Kurzętnik, pod hasłem „Razem budujemy przyszłość”, dziś to”razem” nabiera wyjątkowego znaczenia. Mocno wierzę w sprawiedliwość i niezawisłość polskiego sądu i mam nadzieję, że już niebawem będzie mi dane nadal zarządzać naszą gminą, a póki co gmina funkcjonuje prawidłowo i bądźmy dobrej myśli, że spawa znajdzie swój pozytywny finał.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokurator, zarzuty, wójt gminy, przekroczenie uprawnień, prokuratura okręgowa w Elblągu
Zatrzymano podpalaczy sztucznej palmy w zaułku botanicznym Kopernika

Podpalacze sztucznej palmy stojącej przy budynku starostwa powiatowego w Olsztynie usłyszeli zarzuty. To mężczyźni w wieku 43 i 54 lat. Obaj staną przed sądem - powiedziała...

Zamknij
RadioOlsztynTV