Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zatrzymano podpalaczy sztucznej palmy w zaułku botanicznym Kopernika

Zatrzymano podpalaczy sztucznej palmy

Podpalacze sztucznej palmy stojącej przy budynku starostwa powiatowego w Olsztynie usłyszeli zarzuty. To mężczyźni w wieku 43 i 54 lat.

Obaj staną przed sądem – powiedziała Radiu Olsztyn podkomisarz Anna Balińska z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

54-latek oraz jego 43-letni kolega usłyszeli już zarzuty zniszczenia mienia o charakterze chuligańskim. Obaj przyznali się do zarzucanych im czynów i wyrazili skruchę. Swoje zachowanie tłumaczyli wypitym wcześniej alkoholem. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd może także orzec obowiązek naprawienia szkody.

00:00 / 00:00

Palma stanęła w Zaułku Botanicznym Mikołaja Kopernika dla uczczenia 500. rocznicy obrony miasta przed Krzyżakami. Została podpalona na początku grudnia ubiegłego roku, co nagrały kamery monitoringu. Dzięki nagraniom policjanci ustalili miejsce zamieszkania i tożsamość podpalaczy. Starostwo wyceniło straty na około 6 tysięcy złotych.

Nowa, ognioodporna, palma jest już zamówiona i stanie w zaułku botanicznym wiosną. Jej zakup pokryje ubezpieczenie

– poinformował starosta olsztyński, Andrzej Abako.

Drzewko jest odwzorowaniem palmy z rodziny Coppernicja. Taką nazwę rodzinie prawie 50 gatunków palm, występujących w całej Ameryce Południowej i Środkowej, nadał w połowie XIX wieku niemiecki biolog Karol Martius, który ją wyróżnił i opisał. W zaułku botanicznym posadzono inne rośliny, w których nazwach pojawia się nazwisko wielkiego astronoma: róże, klematisy, lilie, liliowce, tulipany i irysy.


Autor: K. Kantor
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, zarzuty, zatrzymanie, starostwo powiatowe, policja Olsztyn, sztuczna palma, zaułek botaniczny
Wyjątkowo zuchwała kradzież. 20-latkowi grozi 8 lat więzienia

Nawet 8 lat w więzieniu może spędzić 20-latek z Olsztyna, który wykorzystał nieporadność seniora. Najpierw zaoferował mu pomoc w wypłaceniu pieniędzy z bankomatu, a następnie ukradł...

Zamknij
RadioOlsztynTV