Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojsko zdradza samorządom oczekiwania żołnierzy NATO

Przedstawiciele 15 Mazurskiej Brygady Zmechanizowanej z Giżycka spotykają się z przedsiębiorcami, by przedstawić im potrzeby i oczekiwania żołnierzy z USA, Rumunii i Wielkiej Brytanii, którzy od kwietnia będą stacjonować w Bemowie Piskim.

Spotkanie wojska z mazurskimi przedsiębiorcami i samorządowcami odbyło się już w Orzyszu, w środę 18 stycznia analogiczne ma być w Giżycku. Jak powiedziała oficer prasowa 15 Mazurskiej Brygady Zmechanizowanej kapitan Martyna Kupis, podobne spotkania planowane są także w Ełku i Bemowie Piskim. Kupis określiła spotkania przedstawicieli wojska z lokalnymi przedsiębiorcami jako „robocze”.

Po spotkaniu burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski przyznał, że z ust dowódcy 15 Mazurskiej Brygady Zmechanizowanej przedsiębiorcy nie tylko usłyszeli potwierdzenie informacji o przyjeździe tysiąca żołnierzy do Bemowa Piskiego, ale i otrzymali cały katalog ich oczekiwań.

To było bardzo potrzebne, bo do tej pory nikt oficjalnie nie powiedział przedsiębiorcom, kto tu przyjedzie i jakie ma oczekiwania. To sprawiło, że zaczęły krążyć plotki, że Amerykanie przyjadą z własnymi kucharzami, że przywiozą jedzenie, całą obsługę i wcale nie będą nas potrzebowali.

Burmistrz Włodkowski przyznał, że lista tych oczekiwań jest „całkiem spora” i zaczyna się od potrzeb komunikacyjnych, transportowych, ponieważ koszary w Bemowie Piskim, w którym będą stacjonować żołnierze leżą na odludziu i nie ma jak się stamtąd wydostać bez własnego auta.

Potrzebne będą połączenia komunikacyjne czy taksówki, by żołnierze mogli dojechać do Orzysza, Giżycka, czy Ełku. Być może niektórzy z żołnierzy NATO nie będą chcieli mieszkać w koszarach, a zdecydują się na wynajęcie mieszkań prywatnych. Trzeba im też stworzyć bazę gastronomiczną i rozrywkową czy sportową.

Żołnierze z USA, Rumunii i Wielkiej Brytanii – w sumie tysiąc osób – przyjedzie na Mazury 1 kwietnia. Burmistrz Orzysza dodał, że lokalni przedsiębiorcy wspólnie planują stworzenie portalu z informacjami dla żołnierzy NATO.

W Giżycku współpracą z żołnierzami z USA zainteresowanych jest kilkudziesięciu przedsiębiorców i organizacji społecznych, np. klubów, czy stowarzyszeń sportowych – poinformował burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

Ale by ta współpraca, oferta dla Amerykanów była sensowna nasi przedsiębiorcy muszą wiedzieć, jakie są różnice kulturowe czy obyczajowe między naszymi narodami. Ważne są też kwestie prawne dotyczące ewentualnych konfliktów, ludzie chcą z pełną wiedzą i świadomością przygotować ofertę dla żołnierzy NATO.

Samorządowcy i przedsiębiorcy z Mazur podkreślają, że przyjazd wojsk NATO na Mazury to ogromna szansa biznesowa i promocyjna. Wojsko „uczuliło samorząd”, że Amerykanie lubią to co niebanalne, unikatowe, charakterystyczne tylko dla danego miejsca. – Dlatego będziemy chcieli pokazać im nasz folklor, lokalną kuchnię – wyjaśnił burmistrz Orzysza.

Kapitan Martyna Kupis potwierdziła, że wojsku zależy na pokazaniu żołnierzom NATO lokalnego folkloru, kultury, tradycji.

Już po przyjeździe żołnierzy planujemy urządzenie dużego pikniku, w którym wezmą udział lokalni mieszkańcy i przyjezdni żołnierze. Chodzi o to, by się wszyscy mogli wzajemnie poznać. O szczegółach będziemy informować w przyszłości.

Od tygodnia do Polski przybywają żołnierze amerykańskiej 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Fort Carson w stanie Kolorado. Brygada to około 3,5 tysiąca ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów Abrams, 18 samobieżnych haubic kaliber 155 mm Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley. W sobotę w Żaganiu odbyło się uroczyste powitanie tych wojsk.

 

(PAP/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, Giżycko, Ełk, Mazury, armia, Orzysz, nato, Zbigniew Włodkowski, Wojciech iwaszkiewicz, brygada, Bemowo Piskie, Amerykanie
Weterani walk o niepodległość wypoczną w Giżycku

Zakopane, Giżycko czy Spała - to tylko niektóre obiekty Centralnego Ośrodka Sportu, w których będą mogli wypoczywać członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej. Zapewnia to...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV