Wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
W Zielonce Pasłęckiej odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To uroczystość, której celem jest oddanie hołdu mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej.
To dzień w którym powinnyśmy szczególnie pamiętać o naszych przodkach – powiedział wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski.
To, że dziś możemy mówić w języku polskim, możemy cieszyć się wolnością – ktoś wcześniej okupił krwią i cierpieniem
– dodał.
O okrutnych wydarzeniach z przeszłości mówili m.in. potomkowie tych, którym udało się uciec przed niebezpieczeństwem.
Pamiętam nocowanie w krzakach, rowach oraz w zbożu (…). Pamiętam, że uciekaliśmy z jednego miejsca w drugie. Groziło nam wtedy niebezpieczeństwo
– wspominali świadkowie tragicznych wydarzeń Janina Leśniewicz i Władysława Malinowska.
Warmińsko–mazurskie obchody poprzedziła msza święta pod przewodnictwem biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego.
Jako naród jesteśmy winni wdzięczność polskiej wsi. W czasie drugiej wojny światowej podjęła ona walkę o przetrwanie. Jesteśmy wdzięczni chłopom polskim za ich odwagę, przywiązanie do Ojczyzny, do naszego narodu, tradycji oraz wiary
– powiedział biskup.
Wydarzenia, które miały miejsce na Wołyniu, pozostały w pamięci osób, które zamieszkały na terenach Warmii i Mazur – mówił w trakcie uroczystości radny sejmiku województwa Marcin Kazimierczuk.
Polacy, którzy po drugiej wojnie światowej zostali tu przesiedleni, przywieźli ze sobą tragiczne wspomnienia z pogromu
– dodał.
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2017 roku. Jego celem jest upamiętnienie bohaterstwa i ofiary ludności wiejskiej, która żyła w okupowanej Polsce.
Posłuchaj relacji Jana Suleckiego
Autor: J. Sulecki
Redakcja: A. Niebojewska