Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił zakaz sprzedaży alkoholu w pobliżu olsztyńskich kościołów

Fot. Fotolia

W Olsztynie przestaje obowiązywać gminny przepis zakazujący usytuowania punktów sprzedaży i podawania alkoholu w odległości mniejszej niż 50 metrów od kościołów.

To skutek uprawomocnienia się wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Chodzi o jeden z punktów uchwały rady miejskiej, z lipca ubiegłego roku, określający zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych

– poinformował Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Oznacza to, że na terenie Olsztyna przestaje obowiązywać przepis, zgodnie z którym takie lokale mogą funkcjonować nie bliżej niż 50 metrów od budynków kultu religijnego. Wyrok stał się prawomocny, ponieważ strony nie wniosły skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Niekorzystny dla gminy wyrok WSA zapadł pod koniec ubiegłego roku, po tym jak uchwałę – określającą maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu i zasady lokalizacji takich miejsc w Olsztynie – zaskarżył właściciel jednego z pubów na Starym Mieście. Gdyby sąd nie przyznał mu racji, to zainteresowany prawdopodobnie nie otrzymałby kolejnej zgody na podawanie alkoholu, ponieważ pub znajduje się blisko kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Z tego względu WSA uznał, że przedsiębiorca posiadał „interes prawny” do zaskarżenia przepisu. W ocenie sądu, gmina Olsztyn naruszyła procedurę, bo nie spełniła obowiązku uzasadnienia wydanego aktu prawa miejscowego. Nie wskazała bowiem przyczyn wprowadzenia zakazu. Dlatego sąd administracyjny stwierdził nieważność tego punktu uchwały.

W uchwale pozostały natomiast zapisy ograniczające usytuowanie punktów sprzedaży alkoholu w odległości nie mniejszej niż 50 metrów od szkół, burs i internatów, oddziałów terapii uzależnień, poradni i innych placówek świadczących pomoc osobom uzależnionym, a także schronisk dla bezdomnych oraz ośrodków wsparcia dla dzieci i młodzieży, ponieważ ani skarga przedsiębiorcy, ani wyrok WSA nie dotyczyły tych miejsc.

Zdaniem dyrektora Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień Błażeja Gawrońskiego, obecnie – poza jednym pubem – nie ma w Olsztynie innych lokali i sklepów z alkoholem zlokalizowanych bliżej niż 50 m od obiektów sakralnych.

Przyjęta w ubiegłym roku uchwała rady miejskiej określa m.in. zasady funkcjonowania i usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Olsztyna. Jedną z ważniejszych zmian, które wprowadziła, jest ograniczenie możliwości zakupu alkoholu w nocy. Zakazuje sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych od godziny 22 do 6 rano. Taki zakaz nie obowiązuje natomiast w barach, pubach i restauracjach, czyli lokalach oferujących alkohol „do spożycia na miejscu sprzedaży”.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w alkohol, kościół, sprzedaż
Tłumaczył, że produkuje alkohol na własne potrzeby. Pod Olsztynkiem zlikwidowano bimbrownię

W bimbrowni było 25 litrów gotowego spirytusu i 280 litrów tzw. zacieru służącego do produkcji alkoholu. Policja zabezpieczyła też aparaturę do jego destylacji. Bimbrownię prowadził 42-latek,...

Zamknij
RadioOlsztynTV