Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewoda wstrzymał dotacje na dwie placówki prowadzone przez HELPER. Prezes zaskoczony decyzją

Środowisko Dom Samopomocy „Dar serca” prowadzony przez HELPER w Olsztynie przy ul. Jacka Kuronia 16, fot. A.Socha

Chodzi o finansowanie w wysokości około 2 milionów złotych. HELPER prowadzi placówki m.in. w Olsztynie i gminie Jedwabno. 5-letnia umowa z samorządami na prowadzenie tych ośrodków kończy się wraz z końcem roku.

HELPER wygrał konkursy ogłoszone przez gminy, ale wojewoda zdecydował o wstrzymaniu środków. O powodach mówił na konferencji prasowej Marcin Jastrzębski, szef Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego.

Kontrole prowadzone od lutego do końca maja wskazały na liczne nieprawidłowości w zakresie prowadzenia tych placówek pod kątem finansowym.

Tomasz Kaczmarek – prezes Stowarzyszenia HELPER

Tomasz Kaczmarek – prezes Stowarzyszenia HELPER, były poseł PiS i były agent CBA – w rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że jest zaskoczony decyzją wojewody. W jego opinii doszło do złamania przepisów prawa. W rozmowie z mediami dodał, że złożył w tej sprawie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Jak mówi, osoby podejmujące decyzje w tej sprawie powinny ponieść konsekwencje karne.


Nastąpiło nic innego, jak wpływanie na przebieg ogłoszonego przez Urząd Miasta w Olsztynie i Urząd Gminy w Jedwabnie konkursów.

Urząd Wojewódzki zapewnia, że zajmuje się przeniesieniem podopiecznych HELPERA do innych placówek.

Jeżeli chodzi o Olsztyn, to do innych domów, których na terenie miasta jest 10. Jeżeli chodzi o gminę Jedwabno, to czynimy takie ustalenia, że najprawdopodobniej opieką nad chorymi zajmą się inne gminy

– mówił dyrektor Marcin Jastrzębski.

Tomasz Kaczmarek ma wątpliwości, czy tak się stanie. Jak przekonywał jest to logistycznie niemożliwe do wykonania. Chodzi o 107 osób przebywających w domu dziennego pobytu w Olsztynie oraz 47 w gminie Jedwabno.

Olsztyński ratusz zapewnia, że zrobi wszystko, żeby podopieczni HELPERA mieli opiekę.

Nasi pracownicy socjalni są w stałym kontakcie z rodzinami, nie pozostawimy nikogo bez opieki, oczywiście scenariusze są różne. MOPS dysponuje różnymi rodzajami usług, które możemy zaproponować podopiecznym

 

mówiła Radiu Olsztyn Monika Michniewicz, dyrektor Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych.

Urzędnicy ratusza spotkali się z wojewodą po południu. Olsztyński ratusz, mimo iż wybrał Stowarzyszenie HELPER w konkursie, nie przedłużył z nim umowy na dzierżawę budynków, które należą do miasta. HELPER prowadzi jeszcze dwie placówki w Prejłowie i Marcinkowie. Umowy na finansowanie tych obiektów są dłuższe i ich decyzja wojewody nie dotyczy.

Działalność Stowarzyszenia Helper objęta jest postępowaniem prowadzonym przez policję, prokuraturę i Krajową Administrację Skarbową.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Wieczorem otrzymaliśmy komunikat Urzędu Miasta w Olsztynie:

Informujemy, że pismem z dnia 29.12.2107 r. Wojewoda Warmińsko-Mazurski zawiadomił prezydenta Olsztyna o zmniejszeniu o 108 liczby miejsc w środowiskowym domu pomocy przy ul. Kuronia 14 i 16 oraz o wstrzymaniu dotacji na tę placówkę. W związku z powyższym, Stowarzyszenie  ECWS „Helper” utraciło możliwość realizacji przedmiotowego zadania. Zadanie to jest w całości finansowane z budżetu państwa, dlatego prezydent Olsztyna nie ma możliwości podpisania umowy na jego realizację przez wspomniane stowarzyszenie. Zgodnie z deklaracjami służb Wojewody, obecni pensjonariusze środowiskowego Domu Dar Serca trafią do innych tego typu placówek w Olsztynie, wskazanych przez Wojewodę.

Autor: M.Lewiński
Redakcja: A.Socha/BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Helper
Śledztwo w sprawie Helpera przeniesione do Białegostoku

Śledztwo w sprawie olsztyńskiego stowarzyszenia Helper zostało przeniesione do Białegostoku - poinformował Radio Olsztyn prokurator Jerzy Duniec. Olsztyńscy śledczy badali, czy stowarzyszenie prowadzone przez żonę byłego...

Zamknij
RadioOlsztynTV