Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewoda o pieniądzach dla regionu: to wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom mieszkańców

fot. Przemysław Getka

Prawie 1 miliard 400 milionów złotych z rządowego programu Fundusz Inwestycji Strategicznych trafi do samorządów w województwie warmińsko-mazurskim – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Wojewoda dodał, że samorządy samodzielnie podejmowały decyzję, na jakie inwestycje chcą przeznaczyć pieniądze.

Uważamy, że lokalni włodarze w porozumieniu ze społecznością lokalną najlepiej wiedzą, jakie inwestycje są w danej gminie czy danym powiecie potrzebne. Według zasad przyjętych w Programie Inwestycji Strategicznych można było złożyć 3 wnioski: do 5 mln zł, do 30 mln zł i do 65 mln zł.

Wojewoda Artur Chojecki dodał, że program ma stymulować równomierny rozwój całej Polski.

To jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom, bo program jest podzielony na priorytety. Najważniejsze to drogi, wodociągi i one mają najwyższe dofinansowanie. Samorządy do inwestycji muszą dołożyć maksymalnie 15 procent.

W województwie warmińsko-mazurskim samorządy otrzymają dofinansowanie na 215 inwestycji. Największe projekty – na które rząd przeznaczył po prawie 65 milionów złotych – to budowa centrum urazowego przy szpitalu wojewódzkim w Olsztynie oraz rewitalizacja kąpieliska miejskiego w Elblągu. Najwięcej jest inwestycji drogowych. Poza tym zgłoszono sporo projektów związanych z wodociągami i kanalizacją. Wkład własny do tych inwestycji samorządów waha się od 5 do 15 procent.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania
Pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Posłuchaj Porannych Pytań

- Każda osoba, która padła ofiarą przestępstwa na terenie Polski, może otrzymać wsparcie w naszym ośrodku - powiedziała w Porannych Pytaniach ze studia w Elblągu, mec....

Zamknij
RadioOlsztynTV