Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojciech Iwaszkiewicz: Tytuł żeglarskiej stolicy Polski zobowiązuje

Wojciech Iwaszkiewicz/ Fot. K. Kaszubski

Inwestujemy w żeglarstwo, budujemy szkółki i organizujemy szkolenia. Nasze miasto nazywa się przecież żeglarską stolicą Polski – mówił  burmistrz Giżycka, Wojciech Iwaszkiewicz.

Burmistrz  opowiadał w Porannych Pytaniach, co przygotowano dla turystów na długi weekend majowy:

Możemy powiedzieć, że sezon żeglarski rozpoczyna się dzisiaj. Jesteśmy w centrum szlaku. Tradycyjnie otwieramy sezon 1 maja. Zapraszamy wszystkich od godziny 11 do Giżycka na nadbrzeże Kanału Łuczańskiego. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, między innymi koncerty, pokazy flyboard, parada jednostek pływających. 2 maja jest oczywiście Dniem Flagi. Wtedy też odbędą się biegi rodzinne, obchody przygotowuje również 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana. Dzień później odbywają się uroczystości związane ze świętem Konstytucji 3 maja. Nasi mieszkańcy organizują po raz pierwszy turniej w bule.

W Giżycku znajduje się największy na Mazurach port pasażerski. Czy planowane są kolejne prace, mające jeszcze bardziej podnieść atrakcyjność Ekomariny?

Tak, budujemy szkołę żeglarską. Przenosimy szkolenie żeglarskie z powiatu do miasta. Mamy już pierwsze dostawy łodzi. Giżycko ma wielkie osiągnięcia żeglarskie, o czym świadczy 13 powołań do kadry narodowej. Możemy się ponadto pochwalić wynikami Julii Szmit, podwójnej mistrzyni świata. Inwestujemy w tę dziedzinę sportu. Tytuł żeglarskiej stolicy Polski zobowiązuje

-powiedział Wojciech Iwaszkiewicz.

Piętą achillesową Giżycka jest komunikacja samochodowa. Ciężko jest wydostać się z miasta na obwodnicę, która aktualnie jest modernizowana. Wojciech Iwaszkiewicz podkreśla, że koniec prac przy obwodnicy planowany jest po sezonie wypoczynkowym.

W tej chwili trwa etap rozbudowy drogi krajowej nr 59. Wspólnie z gminą jesteśmy współinwestorami tego projektu. Działamy także z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Wykonaliśmy dokumentację techniczną oraz zajmujemy się oświetleniem. Miasto zrzekło się także części gruntów pod budowę „59”. Niestety, według harmonogramu prace zakończą się we wrześniu. Termin ten może ulec zmianie, jestem jednak przekonany, że sprawa do końca roku zostanie zakończona. Planujemy też połączenie tego odcinka z rondem 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i budowę estakady nad ulicą Rolniczą. Ułatwiłoby to komunikację i odciążyło ruch na obwodnicy w przypadku zamknięcia mostu obrotowego

-zaznaczał burmistrz Giżycka.

Giżycko jako jedno z dwóch miast w naszym regionie może poszczycić się krytym lodowiskiem. Według burmistrza Iwaszkiewicza budzi ono duże zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów:

Oczywiście są jeszcze rezerwy, ale w tej chwili bardzo prężnie rozwijają się sekcje hokejowe, short tracku, łyżwiarstwa szybkiego i figurowego. Prowadzone są także wakacyjne obozy. W lato Giżycko jest bardzo atrakcyjnym miejscem – można przecież wypoczywać zarówno nad jeziorem, jak i na lodowisku.

Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Iwaszkiewiczem.

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żeglarstwo, komunikacja, ekomarina, Wojciech iwaszkiewicz, most obrotowy, Kanał Łuczański
Żeglarze powinni przygotować się na długą przeprawę przez Kanał Łuczański

Sezon jeszcze się nie zaczął, ale już wiadomo, że  podobnie jak w ubiegłym roku żeglarze będą mieli trudności z przepłynięciem  z jeziora Niegocin na Kisajno i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV