Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Włodzimierz Czarzasty: Będziemy bronić wszystkiego, co działo się do 1990 roku

Włodzimierz Czarzasty. Przewodniczący SLD. Fot. Przemysław Getka

Byłem ostatnio w Szczecinie. To miasto odzyskali żołnierze radzieccy, a ostatnio pomnik upamiętniający to wydarzenie został wyburzony. Takimi działaniami nie zmieni się historii. Podobnie sprawa ma się w Olsztynie – miasto we współczesnej państwowości jest od 1945 roku – powiedział w Porannych pytaniach Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Włodzimierz Czarzasty wyjaśnił, na czym polega koalicja SLD Lewica Razem:

Jest to koalicja 21 podmiotów. Obecnie mamy dwie koalicje w Polsce – Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, zaś druga – nasza. Współpracujemy z różnymi strukturami lewicowymi, które są mniejsze albo większe. Ciesze się, że udało się wszystko dogadać i razem ze sobą współpracujemy.

Przewodniczący SLD odniósł się także do partii Razem. – Ta partia nie jest dla nas żadnym kłopotem – komentował Czarzasty i dodał:

Trzymamy za nich kciuki, w 80 % mamy wspólny program. Taka koalicja nie koniecznie byłaby jednak dobra dla nas – mam na myśli tutaj przykład Barbary Nowackiej, która przeszła do Koalicji Obywatelskiej.

Zbliżają się wybory samorządowe. Co jest główną osią kampanii SLD?

Skupiamy się przede wszystkim na polityce historycznej. Będziemy bronić wszystkiego, co działo się do 1990 roku. Byłem ostatnio w Szczecinie. To miasto odzyskali żołnierze radzieccy, a ostatnio pomnik upamiętniający to wydarzenie został wyburzony. Takimi działaniami nie zmieni się historii. Podobnie sprawa ma się w Olsztynie – miasto we współczesnej państwowości jest od 1945 roku. Chcemy również zwrócić uwagę na sprawy socjalne – skupiamy się tutaj przede wszystkim na ludziach. Po trzecie – państwo świeckie – mało która partia o tym mówi. Będziemy także bronić Konstytucji oraz przynależności do Unii Europejskiej. W naszym programie podkreślamy również szeroko pojęte społeczeństwo obywatelskie, czyli silny samorząd, prawa kobiet i tolerancja

– podkreślał Włodzimierz Czarzasty.

Posłuchaj rozmowy z Krzysztofa Kaszubskiego z Włodzimierzem Czarzastym

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w SLD, wybory samorządowe, Partia Razem
Nowe linie i modernizacja taboru tramwajowego. PiS przedstawił pomysł na komunikację miejską w Elblągu

Elbląski Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości zaprezentował program naprawy komunikacji miejskiej na lata 2018 – 2028. Radny elbląskiej Rady Miasta Zenon Lecyk zwrócił uwagę, że przez...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV