Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wigilia Bożego Narodzenia wyznawców obrządków wschodnich. Wieczorem w Radiu Olsztyn transmisja z cerkwi w Pieniężnie

Fot. fotolia

Prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich, grekokatolicy i staroobrzędowcy  obchodzą wigilię Bożego Narodzenia.

Boże Narodzenie wypada 13 dni po świętach katolickich. Prawosławni korzystają bowiem z kalendarza juliańskiego, a katolicy z gregoriańskiego. Wieczorem zasiedli do postnych kolacji wigilijnych, w nocy wiele osób udało się do cerkwi na kilkugodzinne religijne uroczystości.

Radio Olsztyn przeprowadziło wieczorem transmisję z cerkwi św. Michała Archanioła w Pieniężnie.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki złożył bożonarodzeniowe życzenia grekokatolikom.

Aby światło tej niezwykłej, betlejemskiej nocy rozświetlało ciemności, wlewając w serca Chrystusową nadzieję.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekazał życzenia bożonarodzeniowe na ręce abp. Eugeniusza Popowicza, arcybiskupa Metropolity Przemysko-Warszawskiego kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tysięcy osób. Dane te uznawane są jednak przez hierarchów Cerkwi za niemiarodajne, ich szacunki mówią nawet o 500 tysiącach wiernych. Grekokatolików jest około 33 tysięcy, a liczba staroobrzędowców jest szacowana na od tysiąca do 2 tysięcy wiernych.

 

Autor: K.Kantor za PAP/IAR
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wigilia, Boże Narodzenie, święta
W poniedziałek wigilię Bożego Narodzenia będą obchodzili prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, obchodzić będą w poniedziałek wigilię świąt Bożego Narodzenia według tzw. starego stylu, czyli kalendarza juliańskiego. Duchowni prawosławni...

Zamknij
RadioOlsztynTV