Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
„Wieźli nas cztery tygodnie w bydlęcych wagonach”. Olsztyn upamiętnił 79. rocznicę masowych deportacji na Wschód
Według szacunków NKWD podczas pierwszej zsyłki na Sybir i do Kazachstanu w lutym 1940 roku wysiedlono około 140 tysięcy Polaków. Inne źródła podają, że mogło to być nawet ponad 800 tysięcy osób. W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie uczczono 79. rocznicę tych wydarzeń.
Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Władze ZSRR traktowały wywózki nie tylko jako formę walki z wrogami politycznymi, ale także element eksterminacji polskich elit. Na żywej lekcji historii w olsztyńskim Urzędzie Wojewódzkim spotkali się: młodzież z olsztyńskich szkół i zesłańcy, oraz ich potomkowie. Wśród tych, którzy pamiętają te czasy był Stanisław Lepszy z Olsztyna, który miał 9 lat, gdy sowieci wywieźli ich w bydlęcych wagonach do Kazachstanu. Z kolei ojciec pana Stanisława dostał 15 lat ciężkich łagrów na Kamczatce. Wszyscy przetrwali zsyłkę i po wojnie osiedlili się w Olsztynie.
Uroczystość współorganizowała młodzież z III LO w Olsztynie, gdzie działa Klub Wnuka Sybiraka. Wielu z nich dowiedziało się prawdy o swoich przodkach, w momencie gdy zaczęli pytać. Wśród nich jest Łukasz Krzemiński, uczeń III LO a obecnie prezes Klubu, którego babcia była sybiraczką. Dzięki przynależności do klubu utrwala jej pamięć, a kontakty z sybirakami traktuje jako skarbnicę wiedzy historycznej.
Oprócz młodzieży z III LO uroczystość współorganizowały: Stowarzyszenie Związku Sybiraków w Olsztynie i Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Ryszarda Knosały w Olsztynie.
Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej
Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej. "Przeżyli gehennę Golgoty Wschodu"
- Olsztyn pamięta o zbrodni w Katyniu, wywózkach na Sybir i katastrofie smoleńskiej
- Muzeum w Węgorzewie zaprasza na wystawę poświęconą deportacjom Polaków w głąb ZSRR
- Trudne powroty, a życie z dala od Ojczyzny, jeszcze trudniejsze...