Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wierni kościołów wschodnich rozpoczynają Wielkanoc

Fot. Fotolia

Dziś w cerkwi greckokatolickiej p.w. Pokrowy Matki Bożej w Olsztynie została odprawiona jutrznia wielkanocna. Rozpoczęła ona czas świętowania Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Nabożeństwu przewodniczył proboszcz ks. Jan Hałuszka. Transmisję z jutrzni przeprowadziło Radio Olsztyn.

Niedziela Wielkanocna, nazywana też Wielkim Dniem (Wełykdeń) jest początkiem Okresu Zmartwychwstania.

O świcie odśpiewuje się jutrznię wielkanocną (rezurekcyjną). Następnie wierni wychodzą ze świątyni z procesją, w której niesiona jest Ewangelia i ikona Chrystusa Zmartwychwstałego. W tym czasie drzwi są zamknięte, a płaszczenica, czyli ikona z wizerunkiem Chrystusa złożonego w grobie, przenoszona jest na ołtarz, gdzie pozostaje do Wniebowstąpienia. Po procesji główny celebrans uderza trzy razy krzyżem w drzwi i wraz z koncelebransami wchodzi do środka świątyni. W czasie nabożeństwa wierni uroczyście śpiewają hymn „Chrystus zmartwychwstał i swoją śmiercią zwyciężył śmierć, a pozostającym w grobach darował życie”.

Po jutrzni rozpoczyna się Eucharystia, podczas której czyta się tekst o Słowie z pierwszego rozdziału Ewangelii św. Jana. Biją wtedy wszystkie dzwony, których nie używano od Wielkiego Piątku.

Przed zakończeniem nabożeństwa kapłan błogosławi artos – pszenny chleb, na którym kładzie się wizerunek Chrystusa zmartwychwstałego. Artos jest wystawiony w cerkwiach przez cały tydzień, aż do niedzieli św. Tomasza, zwanej antypaschą. Wtedy to chleb jest dzielony wśród wiernych.

Uroczyste świętowanie Paschy trwa trzy dni i, podobnie jak w Kościele rzymskokatolickim, przez cały tydzień trwa oktawa uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, tzw. Światły Tydzień. W tym czasie drzwi do ikonostasu pozostają cały czas otwarte.

Wielkanoc jest dla chrześcijan obrządku wschodniego czasem szczególnej pamięci i modlitwy za zmarłych. W tych dniach odwiedzają oni groby swoich bliskich.

 

Autor: K. Ośko/gość.pl

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cerkiew, grekokatolicy, prawosławni
Dzisiaj Wielki Piątek w Kościele Wschodnim. Wierni powstrzymują się od wszelkich pokarmów i napojów

W Wielki Piątek nie sprawuje się liturgii, a wierni zachowują surowy post. Po południu w świątyniach odprawiane jest nabożeństwo pogrzebu Chrystusa - mówi ks. Piotr Omelczuk....

Zamknij
RadioOlsztynTV