Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiemy, kto wybuduje spalarnię odpadów w Olsztynie. Koszt inwestycji to 204 miliony złotych netto

Wizualizacja spalarni

Za 204 miliony złotych netto Strabag wybuduje spalarnię odpadów w Olsztynie. Do połowy 2023 roku ma powstać najnowocześniejszy obiekt tego typu na Warmii i Mazurach, który pozwoli na utylizację odpadów i odzyskiwanie energii.

Jak poinformował Strabag w komunikacie, rozpoczęły się prace budowlane przy instalacji termicznego przekształcania odpadów, która pozwoli na odzyskiwanie energii wykorzystywanej następnie w miejskiej sieci ciepłowniczej w Olsztynie.

Strabag wybuduje obiekty niezbędne do montażu instalacji termicznego przekształcania frakcji energetycznej pochodzącej z odpadów komunalnych wraz z odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej. Wybuduje również infrastrukturę towarzyszącą: drogi dojazdowe i chodniki i place. Powstaną stanowiska wyposażone w wagi samochodowe, stanowiska mycia i dezynfekcji kół, detektory substancji radioaktywnych, a teren całego zakładu zostanie ogrodzony.

W skład nowej instalacji wchodzi blok energetyczny do termicznego przekształcania paliwa alternatywnego z wysokosprawną kogeneracją oraz gazowo-olejowa kotłownia szczytowa. Zakład produkować będzie ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców Olsztyna.

Projekt realizowany jest przez konsorcjum: Doosan Heavy Industries and Construction (Korea) oraz Dossan Lentjes (Niemcy), który jest dostawcą i wykonawcą technologii. Firma Strabag Sp z o.o. zrealizuje roboty budowlane. W szczytowym momencie na budowie będzie zaangażowanych od 800 do 1000 osób.

Jak podał Strabag, powstający zakład będzie pierwszym i jednocześnie najnowocześniejszym obiektem tego typu na Warmii i Mazurach, który pozwoli na utylizację odpadów, wraz odzyskiwaniem energii. Instalacja zastąpi obecnie wykorzystywane instalacje węglowe. Inwestycja powstaje w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Autor: PAP (A.Libudzka)
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w Olsztyn, spalarnia
W olsztyńskim ratuszu ponad połowa urzędników pracuje zdalnie. Koronawirus sparaliżował wydziały inwestycji i edukacji

W olsztyńskim ratuszu stacjonarnie pracuje mniej niż połowa pracowników, pozostali są na pracy zdalnej, korzystają z urlopów wypoczynkowych lub opieki nad dziećmi. Jak powiedział prezydent Olsztyna,...

Zamknij
RadioOlsztynTV