Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód w Elblągu gotowa do działania. W czwartek uroczyste podsumowanie i wręczenie nominacji generalskich


Jak poinformował MON, w czwartek w Elblągu podczas zakończenia ćwiczeń Anakonda 18 nastąpi podsumowanie certyfikacji dowództwa Dywizji.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda ma wręczyć nominacje generalskie trzem oficerom Wojska Polskiego, ze struktur Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu i Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód w Szczecinie. W uroczystym zakończeniu ćwiczenia Anakonda 18 oprócz prezydenta weźmie udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Ćwiczenie Anakonda 18 to największe manewry Wojska Polskiego w 2018 roku. Są one sprawdzianem możliwości współdziałania najważniejszych organów dowodzenia polskich Sił Zbrojnych z układem pozamilitarnym, a także wybranymi elementami struktur dowodzenia NATO. Faza główna ćwiczenia została podzielona na dwa etapy: ćwiczenie z wojskami operacyjnymi, przeprowadzone w dniach 7-16 listopada 2018 roku oraz ćwiczenie dowódczo-sztabowe, wspomagane komputerowo, zaplanowane od 26 listopada do 6 grudnia 2018 roku.

Od 1 grudnia w Elblągu przebywa kilkudziesięciu inspektorów zespołu certyfikującego utworzonego przez Allied Land Command (Dowództwo Sił Lądowych NATO), którzy sprawdzają zdolność żołnierzy dowództwa dywizji do dowodzenia jednostkami z różnych krajów podczas konfliktu o wysokiej intensywności. Pozytywna ocena Dywizji Północny Wschód łączy się z przekazaniem jej w podporządkowanie Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód w Szczecinie.

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za B.Gajlewska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, Elbląg, armia, Mariusz Błąszczak, MON
Nielegalny salon gier niczym oblężona twierdza. Niebezpieczna walka celników z hazardem

Warmińsko-mazurskie służby celno-skarbowe prowadzą działania mające na celu likwidację punktów nielegalnego hazardu. W ciągu ostatnich dwóch lat zamknięto większość takich salonów. Niestety lokale, które zostały stały...

Zamknij
RadioOlsztynTV