Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wielkanocne potrawy nie dla zwierząt. Niektóre są śmiertelnie niebezpieczne

Świąteczne potrawy nie są odpowiednie dla zwierząt – przypominają eksperci. Jest kilka produktów, których absolutnie nie powinniśmy podawać naszym czworonogom.

Jak mówi lekarz weterynarii doktor Małgorzata Głowacka są to czekolada, winogrona i rodzynki.

Rodzynek jest w czasie świąt bardzo wiele, jemy ciasta, używamy czekolady. Bardzo bardzo groźny produkt to ksylitol – cukier brzozowy, który w wielu domach zastępuje cukier biały czy cukier trzcinowy, a jest śmiertelnie niebezpieczny dla psów i kotów, i to nawet w najmniejszych dawkach

– podkreśliła ekspertka.

Szczególnie niebezpieczne dla zwierzaka może być poczęstowanie go kawałkiem ciasta ze wspomnianymi rodzynkami. Doktor Głowacka dodała, że nie udało się do tej pory ustalić, jaka substancja czynna odpowiada za toksyczny efekt. Owoce te powodują uszkodzenie lub niewydolność nerek i mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Mięsne potrawy wielkanocne są zwykle dość tłuste. Zjedzenie ich przez psa czy kota może spowodować zaburzenia trawienia, a nawet zapalenie trzustki. Zawierają także często cebulę i czosnek, które mogą doprowadzić u zwierzaków do podrażnienia przewodu pokarmowego i anemii.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

Więcej w jedzenie, pies, mięso, czekolada, winogrona
Coraz mniej Polaków marnuje jedzenie podczas świąt. Kto wyrzuca żywność?

17 procent Polaków przyznaje się do marnowania jedzenia podczas świąt wielkanocnych - wynika z sondażu UCE RESEARCH i Grupy Offerista. Większość badanych - ponad 76 procent...

Zamknij
RadioOlsztynTV