Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Większość bocianów już odleciała

Większość bocianów gniazdujących w woj. warmińsko-mazurskim w ostatnich dniach odleciała. Ptaki zmierzają do Afryki. Bociany, które wciąż są w regionie, w większości zimę spędzą w południowej Europie – poinformował ornitolog Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP).

Bociany, które w stadach już odleciały z regionu, zmierzają na zimowiska w Afryce. Będą leciały m.in. przez Cieśninę Bosfor i Turcję. – To, że zrobiło się zimno, nie sprzyja odlotom, chłód i deszcz wymagają od bocianów większego wysiłku energetycznego – powiedział Sebastian Menderski.

Bociany, które już są w drodze, zmierzają do Afryki środkowej, gdzie nie będą przebywały w jednym miejscu, a – co wykazują nadajniki GPS – będą wolno migrowały z miejsca na miejsce, żywiąc się m.in. bogatą w białko szarańczą.

Ptaki, które wciąż są w regionie, odlecą pewnie we wrześniu, ale już nie do Afryki a do południowej Europy, gdzie przezimują – powiedział Menderski i dodał, że prawdopodobnie będą odlatywały pojedynczo. Przyznał, że łagodne, ciepłe zimy ostatnich lat sprawiają, że bociany bez kłopotów przeczekują zimy na południu Europy.

Mijające lato było dla bocianów gniazdujących w warmińsko-mazurskim całkiem dobre – w Żywkowie wylęgło się 57 młodych, zajętych było 45 gniazd. Tylko jedna para doczekała się i wychowała cztery pisklęta, trzy młode miały dwie bocianie pary, reszta po jednym – dwa młode.

W warmińsko-mazurskim od wielu lat gniazduje najwięcej bocianów w kraju.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bociany, ptaki, ornitolog
W czasie wakacyjnych remontów domów nie niszczmy gniazd ptaków

Nie niszczmy gniazd ptaków podczas remontów i ocieplania budynków – apeluje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach przypominając, że ptaki często gnieżdżą się w szczelinach budynków,...

Zamknij
RadioOlsztynTV