Wiejskie szkoły
W Olsztynie (22.10.) z udziałem przedstawicieli szkół z całego województwa odbyło się podsumowanie projektu „Z małej szkoły w wielki świat”.
Spotkanie było pretekstem do rozmowy o kondycji małych wiejskich szkół i o tym, że tradycyjne nauczanie metodą – nazwijmy ją – „podręcznikową”, to już za mało, aby przekazać dzieciom i młodzieży wiedzę o współczesnym świecie.
Prawie 40 procent uczniów na Warmii i Mazurach uczy się w wiejskich szkołach podstawowych. Jest ich dokładnie 489. Dla tych 489 społeczności lokalnych szkoła jest sercem wsi. Jednak to serce – jak pokazuje życie – narażone jest na wiele niepokojów. Niż demograficzny, wysoki koszt nauki jednego ucznia, bezpodstawna opinia o niższym poziomie nauczania, brak rozwiązań prawnych dla funkcjonowania takich niewielkich placówek.
Nie ma roku, aby z tych powodów nie znikała z mapy kolejna wiejska szkoła. Oczywiście najważniejszy jest argument finansowy, bo praktycznie do każdej szkoły samorządowej liczącej poniżej 110 uczniów, gmina musi dopłacać z własnego budżetu. Zatem warto bronić małych szkół?
Federacja Inicjatyw Oświatowych odpowiada: warto! Organizacja wyrosła z ruchu społecznego – z ogólnopolskich spotkań rodziców, nauczycieli, przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów, rządu i parlamentu. Od końca lat 90-tych broni idei Małych Szkół.
Uważa, że wraz z zamknięciem szkoły wieś traci nie tylko często jedyną placówkę edukacji, kultury, sportu i wspierania rozwoju lokalnego, ale i miejsce zapewniające znakomite środowisko edukacji małych dzieci. Wczoraj w Olsztynie odbyła się konferencja podsumowująca 3-letni projekt realizowany przez Federację pt. „Z małej szkoły w wielki świat”. Wzięło w nim udział ponad sto szkół z całej Polski, w tym 14 z województwa warmińsko-mazurskiego. Są wśród nich szkoły samorządowe i niepubliczne.
Rozmówcy:
Elżbieta Tołwińska-Królikowska – Prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych,
Genowefa Kudryk – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Słupach,
Małgorzata Czarnecka – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Słupach,
Janina Cycyk – dyr. Niepublicznej Szkoły w Słupach,
Aleksander Suhak – autor wielu projektów oraz moderator portalu projektów społeczno-obywatelskich.
RAPORT ALICJI KULIK: