Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiejskie szkoły

Mieszkańcy Nowej Wsi nie zgodzili się na likwidację szkoły. Fot. A. Skargo

W Olsztynie (22.10.) z udziałem przedstawicieli szkół z całego województwa odbyło się podsumowanie projektu „Z małej szkoły w wielki świat”.

Spotkanie było pretekstem do rozmowy o kondycji małych wiejskich szkół i o tym, że tradycyjne nauczanie metodą – nazwijmy ją – „podręcznikową”, to już za mało, aby przekazać dzieciom i młodzieży wiedzę o współczesnym świecie.

Prawie 40 procent uczniów na Warmii i Mazurach uczy się w wiejskich szkołach podstawowych. Jest ich dokładnie 489. Dla tych 489 społeczności lokalnych szkoła jest sercem wsi. Jednak to serce – jak pokazuje życie – narażone jest na wiele niepokojów. Niż demograficzny, wysoki koszt nauki jednego ucznia, bezpodstawna opinia o niższym poziomie nauczania, brak rozwiązań prawnych dla funkcjonowania takich niewielkich placówek.

Nie ma roku, aby z tych powodów nie znikała z mapy kolejna wiejska szkoła. Oczywiście najważniejszy jest argument finansowy, bo praktycznie do każdej szkoły samorządowej liczącej poniżej 110 uczniów, gmina musi dopłacać z własnego budżetu. Zatem warto bronić małych szkół?

Federacja Inicjatyw Oświatowych odpowiada: warto! Organizacja wyrosła z ruchu społecznego – z ogólnopolskich spotkań rodziców, nauczycieli, przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów, rządu i parlamentu. Od końca lat 90-tych broni idei Małych Szkół.

Uważa, że wraz z zamknięciem szkoły wieś traci nie tylko często jedyną placówkę edukacji, kultury, sportu i wspierania rozwoju lokalnego, ale i miejsce zapewniające znakomite środowisko edukacji małych dzieci. Wczoraj w Olsztynie odbyła się konferencja podsumowująca 3-letni projekt realizowany przez Federację pt. „Z małej szkoły w wielki świat”. Wzięło w nim udział ponad sto szkół z całej Polski, w tym 14 z województwa warmińsko-mazurskiego. Są wśród nich szkoły samorządowe i niepubliczne.

 Rozmówcy:

Elżbieta Tołwińska-Królikowska – Prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych,

Genowefa Kudryk – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Słupach,

Małgorzata Czarnecka – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Słupach,

Janina Cycyk – dyr. Niepublicznej Szkoły w Słupach,

Aleksander Suhak – autor wielu projektów oraz moderator portalu projektów społeczno-obywatelskich.

RAPORT ALICJI KULIK:

00:00 / 00:00

 

Więcej w szkoły
Konkursy na dyrektorów szkół

Do 2 sierpnia będą przyjmowane oferty w konkursach na obsadzenie dyrektorów w kilkunastu elbląskich placówkach oświatowych. Decyzję w tej sprawie wydał wiceprezydent miasta. Już wiadomo, że...

Zamknij
RadioOlsztynTV