Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Więcej łóżek i respiratorów w szpitalu tymczasowym w Nidzicy. „Pracujemy non stop, pacjenci są przywożeni z całego województwa”

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zdecydował o uruchomieniu szpitali tymczasowych w 9 województwach, w tym w warmińsko-mazurskim – poinformowało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

Będzie się to odbywało poprzez zwiększenie bazy łóżkowej w już funkcjonujących szpitalach tymczasowych i poprzez uruchomienie szpitali, które aktualnie mają status „pasywny”

– czytamy w komunikacie.

Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek przekazał, że na Warmii i Mazurach zostanie zwiększona baza łóżkowa szpitala tymczasowego w Nidzicy.  Dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nidzicy Anna Osłowska powiedziała, że baza tamtejszego szpitala miałaby zwiększyć się o 20 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Zaznaczyła, że będzie to określone w decyzji wydanej przez wojewodę.

Szpital tymczasowy w Nidzicy przyjmuje pacjentów od grudnia ubiegłego roku. Został utworzony na bazie tamtejszego ZOZ, w nowym budynku. Ma 50 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Poza szpitalem tymczasowym jest jeszcze 20 łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Dyrektor Anna Osłowska przyznała, że sytuacja jest bardzo trudna.

Dzisiaj rano mieliśmy trzy wolne łóżka, w tym jedno respiratorowe. Pacjenci są przywożeni z całego województwa, bo w ostatnich dniach wolne miejsca były tylko w Olecku i Elblągu. Pracujemy w pełnym obłożeniu non stop od listopada. Personel jest zmęczony, ale w pełni zmobilizowany.

W województwie warmińsko-mazurskim funkcjonują dwa szpitale tymczasowe, drugi jest w Szczytnie. Według danych publikowanych na stronie urzędu wojewódzkiego, w regionie jest ogółem 1137 łóżek covidowych, 739 z nich jest zajętych. Ponadto szpitale mają 128 respiratorów dla zakażonych SARS-CoV-2, z czego 93 są zajęte.

Na Warmii i Mazurach utrzymuje się trudna sytuacja epidemiczna. Jak podał dziś resort zdrowia, potwierdzono 1132 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 13 osób, w tym 6 wyłącznie z powodu COVID-19, a 7 w wyniku współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Decyzją rządu od soboty w województwie warmińsko-mazurskim – jako jedynym regionie w Polsce – zaostrzono rygory sanitarne. Zamknięto m.in. hotele, baseny, muzea, kina i galerie handlowe, a klasy I-III powróciły do nauki zdalnej.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za MZ/ M. Boguszewski (PAP)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Nidzica, respirator, uwaga
Minister Niedzielski: 5 milionów maseczek trafi na Warmię i Mazury

Rząd przekaże maseczki mieszkańcom regionów najbardziej dotkniętych przez COVID-19. Do województwa warmińsko-mazurskiego trafi 5 mln maseczek. W związku z pogarszającymi się wynikami dotyczącymi nowych zachorowań oraz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV