Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polski Ład tematem spotkania wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgi Semeniuk z przedsiębiorcami

Kilkudziesięciu przedsiębiorców z regionu wzięło udział w spotkaniu na temat programu Polski Ład. Była mowa o zmianach podatkowych, ale też o samorządowych inwestycjach z Programu Inwestycji Strategicznych.

Ministerstwo finansów przedstawiło dziś projekt pierwszej ustawy z programu Polski Ład. To ustawa m.in. podnosząca kwotę wolną od podatku PIT do 30 tysięcy złotych rocznie. Pakiet Polski Ład był też tematem dzisiejszego spotkania w Olsztynie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgi Semeniuk z przedsiębiorcami z regionu. Minister Semeniuk podkreśla, że zmiany podatkowe będą korzystne dla zdecydowanej większości podatników.

Dla ponad 90 proc. Polaków Polski Ład będzie pozytywny lub  neutralny. Osoby zarabiające na umowę o pracę do 12 500 zł brutto nie będą płaciły dodatkowych podatków, tak samo dodatkowe zadania nie będą przed nimi postawione.

00:00 / 00:00

Olga Semeniuk przyznawała, że dla najlepiej zarabiających osób Polski Ład może oznaczać wyższe obciążenia – ale na istotne cele.

Oczywiście mówimy o grupie przedsiębiorców, których przychody są powyżej 15, 20, 40, czy 50 tysięcy złotych. Tutaj będziemy stawiali dodatkowe zadania, których celem jest skonsolidowanie środków finansowych na konkretne realizacje – chociażby 7 procent PKB na zdrowie do 2023 roku, ale również mówimy tu o nowych żłobkach, nowych drogach, o kanalizacji.

00:00 / 00:00

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki zwraca zaś uwagę na program inwestycyjny dla samorządów, który będzie też korzystny dla lokalnych firm.

Program Inwestycji Strategicznych, w którym to programie samorządy mogą uzyskać nawet do 95 proc. dofinansowania na inwestycje ważne z punktu widzenia społeczności lokalnej. Wiadomo, że realizatorem tych inwestycji będą lokalni przedsiębiorcy, którzy namacalnie odczują korzyści z Polskiego Ładu.

00:00 / 00:00

Andrzej Olkowski, współwłaściciel olsztyńskiego Browaru Kormoran uważa, że Polski Ład może wspomóc rozwój regionu.

Wiemy, że jest spora kwota, nawet bardzo duża kwota do rozdysponowania. Liczymy na to, że jeżeli będzie ona prawidłowo rozdysponowana, to znaczy gdzieś w infrastrukturę, której nam tu w północno-wschodnim regionie bardzo zależy, jeżeli pieniądze zostaną wydatkowane na tę infrastrukturę to będzie bardzo dobrze.

00:00 / 00:00

Program Inwestycji Strategicznych ma opiewać w pierwszym etapie na 20 miliardów w całym kraju, docelowo – na 100 miliardów złotych. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie podział tych kwot na województwa.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska

 

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Fot. Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w spotkanie, przedsiębiorcy, video, Olga Semeniuk
Pożar ciężarówki pod Ostródą. Krajowa siódemka jest już przejezdna

Pożar samochodu na krajowej siódemce. Do zdarzenia doszło na odcinku Ostróda-Elbląg w miejscowości Piławki na pasie w kierunku Gdańska. Zapaliła się ciężarówka - trwa dogaszanie pojazdu...

Zamknij
RadioOlsztynTV