Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Wiceminister Śliwka o pogłębieniu toru wodnego do portu w Elblągu

Fot. J. Sulecki

Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka powiedział, że zabezpieczył 100 milionów złotych z Funduszu Inwestycji Kapitałowych na pogłębienie toru wodnego na rzece Elbląg do elbląskiego portu.

Jak wyjaśnił, władze miasta nie mają pieniędzy na dokończenie inwestycji i uważają, że jej realizacja należy do obowiązków państwa. Rząd jest zdania, że zgodnie z prawem drogę wodną musi zbudować miasto. Wiceminister Andrzej Śliwka mówił o pracach, które realizuje państwo.

W realizacji są dwa kolejne etapy – mówię o odbudowie brzegów rzeki Elbląg wraz z wybudowaniem mostu w Nowakowie i pogłębieniu toru wodnego na Zalewie Wiślanym. Te elementy związane są z wieloletnim programem przyjętym przez rząd budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską na lata 2016-2023.

00:00 / 00:00

Zdaniem wiceministra aktywów państwowych władzom Elbląga powinno zależeć na rozbudowie infrastruktury, bo port może podnieść swoje możliwości przeładunkowe z miliona do nawet 4 milionów ton.

W tym momencie prezydent Elbląga twierdzi, że dokończenie tej inwestycji leży to w gestii rządu – te 800 metrów. Przepisy prawa są tu bezlitosne – wynika z nich, że to kompetencje portu, czyli samorządu, który jest jego właścicielem. Odrzucając kwestię kto ma rację , my wyszliśmy z konkretną propozycją – 100 milionów zł leży na stole. Liczę na to, że w głowach włodarzy Elbląg leży los miasta.

00:00 / 00:00

Wiceminister aktywów państwowych dodał, że wysłał do prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego pismo z propozycją listu intencyjnego i ma nadzieję, że otrzyma odpowiedź.

Autor: P. Karpiszen za IAR
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, pieniądze, Zalew Wiślany, wiceminister, rzeka Elbląg, port morski w Elblągu, Andrzej Śliwka
Dzięki wsparciu KOWR mieszkańcy mają nową drogę i plac manewrowy

Dobre wiadomości dla mieszkańców gminy Gronowo Elbląskie. Samorządowi udało się zrealizować dwie ważne inwestycje. Mowa o placu manewrowym w miejscowości Gronowo Elbląskie, na który otrzymaliśmy bezzwrotną...

Zamknij
RadioOlsztynTV