Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Welski Park Krajobrazowy chroni życie płazów

Pracownicy Welskiego Parku Krajobrazowego pomagają płazom. Fot. PWK

Pracownicy Welskiego Parku Krajobrazowego ratują płazy, które wyruszają w wędrówkę ze swoich zimowisk do zbiorników wodnych, by złożyć skrzek.

Po kilku latach obserwacji pracownicy zauważyli, że zwierzęta wybierają niemal te same trasy. Wpadli na pomysł, aby w tych miejscach rozstawić, wzdłuż jezdni, zapory zapobiegające wchodzeniu płazów na drogę. Te płazy, które się tam zatrzymają, będą w pojemnikach przenoszone do pobliskiego stawu.

Do tej pory rozstawiono już kilkaset metrów takiego płotu, głównie wzdłuż drogi przy stawach hodowlanych w pobliżu wsi Koszelewy. Jest to rozwiązanie tymczasowe, które pozwoli ocenić skalę zjawiska i zaplanować stałe rozwiązania zabezpieczające trasy migracji płazów.

Działania Welskiego Parku Krajobrazowego co roku wspierają uczniowie Szkoły Podstawowej w Koszelewach. Podczas wspólnych patroli mali ekolodzy uczestniczyli w terenowej lekcji dotyczącej gatunków, zwyczajów i metod ochrony płazów.

 

(mostr/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w płazy, zaby, żaba
fot. Sławomir Ostrowski
Żaba się nie prześliźnie

Przez tę przeszkodę żaba nie przeskoczy. Wzdłuż ulicy Leśnej olsztyńscy drogowcy na dwóch odcinkach ustawili specjalne zapory, które mają powstrzymać żaby przed wchodzeniem na jezdnię. -Obecnie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV