Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wczoraj obchodzono Światowy Dzień Walki z Rakiem. W Polsce nowotwór zabija rocznie około 110 tysięcy osób

Na świecie na raka umiera ponad 8 milionów osób rocznie. Fot. fotolia

W Światowym Dniu Walki z Rakiem lekarze apelują, aby nie zapominać o badaniach profilaktycznych, bo często jest to jedyna szansa na wyleczenie.

Wciąż zbyt wielu pacjentów przychodzi do lekarza zdecydowanie za późno – podkreśla ordynator oddziały chirurgii onkologicznej w olsztyńskiej poliklinice Andrzej Lachowski.

00:00 / 00:00

Rak piersi to nowotwór, na który najczęściej chorują kobiety. Jego złośliwa odmiana to ponad 20 procent wszystkich przypadków zachorowań na raka wśród pań. Olsztyńskie Amazonki przypominają, że zdrowie kobiet leży w ich rękach i to dosłownie. Jak mówi Barbara Dacz, ze stowarzyszenia Amazonka, każda kobieta raz z miesiącu sama powinna zbadać swoje piersi i gdy zauważy coś niepokojącego nie bać się natychmiast iść do lekarza.

00:00 / 00:00

Nowotwory złośliwe, które dotykają mężczyzn to na pierwszym miejscu rak płuc – 17,7% zachorowań na nowotwory. Zaraz za nim jest rak gruczołu krokowego – 17,4%. Władysław Karkulowski ze Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” ostrzega, że panowie też nie mogą zapominać o badaniach.

00:00 / 00:00

Na świecie na raka umiera ponad 8 milionów osób rocznie.

 

Autor: A.Skrago
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w onkologia, nowotwór, rak
Dzień Otwarty Onkologii w olsztyńskiej Poliklinice

Konsultacje ze specjalistami, darmowe badania, wykłady i szkolenia - tak wyglądał Dzień Otwarty Onkologii w olsztyńskiej Poliklinice. W szpitalu przy alei Wojska Polskiego można było skonsultować...

Zamknij
RadioOlsztynTV